Blagdan je svih djevica, neudanih, dojilja, zaštitnica je ženske pameti, od sutra se traži pravi muž

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

U pučkom kalendaru sveta Kate označavala je dolazak zime, ali i službeni početak priprema za Božić, čemu svjedoče razne poslovice poput „Sveta Kata, snijeg na vrata“ ili „Sveta Kate prigni ognju gnjate“, odnosno „Sveta Kate kokošica – mjesec dana do Božića“ te „Sveta Kate Božiji dan, do Božića mjesec dan“. 

Etnolog Ivica Kipre ispričao nam je o značaju tog sveca.

„Sa svetom Katom započinjale su ozbiljne pripreme za Božić i zimu, domaćin je trebao osigurati odjeću za ukućane, drva, meso, brašno… Od svete Kate započinjao je i predbožićni post, jednak onom korizmenom, a s tim danom završavalo je vrijeme igranja kola, zabava, veselja i svadbi. Upravo njoj djevojke su se molile da nađu budućeg supruga, a sveta Kate bila je zaštitnica djevica, neudanih djevojaka, dojilja, ali i zaštitnica ženske pameti“, kazao je etnolog Ivica Kipre te dodao kako je na taj dan nekoć vrijedila zabrana šivanja i tkanja. 

Kako nam je pojasnio voditelj Etnografskog muzeja u Dubrovniku, od svete Kate započinjalo se s pripremom prikala, a u Dubrovačkom primorju i s kolendavanjem. Izvodio se poseban tip radnih kolendi koje su žene pjevale pri svakodnevnim aktivnostima, a to žensko kolendavanje Dubrovačkog primorja zaštićeno je kao nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Blagdan svete Kate, kao i svete Lucije, bila je prilika za susrete mladih po kućama i eventualne početke prvih ljubavi. U Konavlima su se obavezno posjećivale starije žene, domaćice i sve one koje su nosile ime Kate, a one su čestitare, zapravo kolendare, dočekivale sa svim onim što su imali u kući.

„U urbanim sredinama, pa i u Dubrovniku, slagale su se i njegovale posebne čestitarske kolende umjetničkog ili pak satiričkog predznaka. Čašćenje i obilaženje svih domaćica koje nose ime Kate, bilo je vrlo rašireno i po otocima, a domaćice su za tu prigodu pripremale kuglofe, štrudele, bruštulane mjendule, mantale, hrostule i klašune te častile višnjakom i orahovicom. Dakle, sveta Kate je bila zaista u puku raširen blagdan, imendan i svi su se od toga dana počinjali žurno pripremati i veseliti nadolazećim božićnim blagdanima“, pojasnio je etnolog Ivica Kipre. 

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!