PRAVNICA RAZJASNILA DVOJBU Stani na zebru, ako to netko objavi tuži ga zbog povrede ugleda i časti!?

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

“Koji debil, parkirao nasred pješačkog”, “Majmune nauči vozit”.

Ovakve rečenice popraćene fotografijom vozila koje je u nekom prometnom prekršaju gotovo svakodnevno vidimo na Facebook stranicama ili u Viber i WhatsApp grupama koje su kreirane kako bi vozačima pružili prometne informacije.

Osim brojnih prometnih informacija koje su od koristi za vozače, pojedini članovi grupe nerijetko sebi uzimaju za pravo fotografirati druge vozače u prometnom prekršaju s vidljivim tablicama, pritom ih nazivajući pogrdnim imenima. Većina njih vjerojatno nije niti svjesno da upravo time rade niz kaznenih djela za koja bi mogli kazneno odgovarati objasnila nam je stručnjakinja za ljudska prava dr.sc. Ivana Mijić Vulinović.

“Vrlo lako bi se  moglo krivo protumačiti kako je to sasvim u redu zato što ne postoji specifično prekršajno ili kazneno djelo zabrane oslikavanja na javnim površinama i objavljivanja na internetu i na društvenim mrežama takvih fotografija. Razlog tome je prebrz progres napretka interneta, društvenih mreža što pravo ne može popratiti. Međutim, postoje vrijednosti koje su zaštićene međunarodnim pravom i Hrvatskim  nacionalnim pravom. U ovakvom slučaju možemo govoriti o kršenju prava na privatnost, prava na dostojanstvo, ugled i čast i brojni drugi prekršaji, ali svakako ovi bi možda bili najvažniji. Dakle, apsolutno je nedopušteno, da se, bez obzira na to što je netko počinio nešto što je protupravno građani hvataju svojih mobitela, snimaju i onda “prostituiraju” na društvenim mrežama. Iako se radi o javnoj površini na kojoj se može snimati, treba istaknuti da se može snimati u smislu da budu postavljene kamere pa ako netko nešto počini institucije državne vlasti će reagirati onako kako treba. Također, može se snimiti počinitelj prekršaja, ali se onda s tom snimkom ide na nadležna tijela i vlasti, a ne na društvene mreže i kojekakve grupe.” objašnjava Mijić Vulinović.

Oni koji fotografiraju vozače u prekršajnim i objavljuju u raznim grupama i na društvenim mrežama vjerojatno nisu niti svjesni da bi zbog takvog čina mogli snositi ozbiljne pravne sankcije kad bi se netko zainatio napominje Mijić Vulinović.

“Takav čin bi  se mogao podvući pod razna prekršajna i kaznena djela. Takvo razvlačenje osobe i gaženja njezinih brojnih prava putem društvenih mreža definitivno nije dozvoljeno. Nažalost, još uvijek to nije dovoljno javnosti objašnjeno,” zaključila je pravnica Mijić Vulinović.

Doista čudno, osobe koje su bile u prekršaju, bezobraznim i često brutalnim ponašanjem na prometnicama, umjesto da dobiju kaznu, mogu naplatiti “pretrpljenu štetu” zbog objava na društvenim mrežama. Tko je tu lud?


PODIJELI S PRIJATELJIMA!