Je li uspjela srbizacija Crne Gore? Donosimo rezultate popisa i prve komentare
Crna Gora uspjela je očuvati svoj građanski karakter, usprkos pokušajima etno-federalizacije, izjavio je u utorak predsjednik oporbene Demokratske partije socijalista (DPS), Danijel Živković, komentirajući rezultate nedavno objavljenog popisa stanovništva. Prema tim podacima, Crnogorci su i dalje najbrojnija etnička skupina u zemlji, čineći 41,12 posto stanovništva.
Živković je istaknuo kako je njegov DPS ranije upozoravao na opasnost od etničkog inženjeringa, čiji je cilj, prema njihovim tvrdnjama, bio povećanje broja Srba, a smanjenje broja Crnogoraca. No, kako je naglasio, taj plan nije uspio.
„Etnički inženjering nije prošao, unatoč pritiscima i propagandi koja je dolazila iz Srbije,“ kazao je na konferenciji za novinare, aludirajući na političku i medijsku kampanju koja je imala za cilj povećati broj Srba na popisu.
Prema rezultatima, Srbi čine 32,93 posto stanovništva, dok je broj Crnogoraca u odnosu na popis iz 2011. smanjen za 3 posto. Istovremeno, broj Srba porastao je za isti postotak. Bošnjaci čine 9,45 posto stanovništva, dok su Albanaci zastupljeni s 4,97 posto, a Rusi s 2,06 posto.
Živković je dodao kako su rezultati popisa pokazali zrelost Crne Gore i njene sposobnosti da očuva multietničku jezgru.
„Pokušaji da se Crna Gora oboji nacionalizmom nisu uspjeli,“ naglasio je, dodajući kako su vlasti osigurale regularnost procesa popisa i spriječile moguće manipulacije. Izrazio je uvjerenje da će dobiveni podaci poslužiti kao temelj za izradu strategija za unaprjeđenje života građana.
Najviše građana Crne Gore izjasnilo se da govori srpskim jezikom (43,18 posto), dok crnogorski govori 34,52 posto stanovništva. Usporedba s prethodnim popisom iz 2011. pokazuje blagi porast broja stanovnika koji govore srpski (za 0,5 posto), dok je broj onih koji govore crnogorski opao za 2,5 posto.
Popis stanovništva, proveden u prosincu prošle godine, bio je odgođen nekoliko puta, prvo zbog pandemije, a kasnije i zbog sumnji oporbenih stranaka u moguće krivotvorenje podataka. Kao dio dogovora s oporbom, stanovnicima Crne Gore omogućena je provjera podataka putem internetske aplikacije, a više od 20 tisuća građana iskoristilo je tu mogućnost.
Posebno su prosrpske i proruske snage intenzivno vodile kampanju, pozivajući građane da se izjasne kao Srbi. U tu kampanju uključio se i patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije, kao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je isticao važnost popisa za utvrđivanje broja Srba u Crnoj Gori.