Nisu zaboravljene žrtve i patnje logoraša iz Morinja: Ovo je pravi put ka dobrosusjedskim odnosima
Povodom obilježavanja 33. godine stradanja hrvatskih branitelja i civila u logoru Morinj gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković i pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin zajedno s hrvatskom delegacijom koju je predvodio državni tajnik za političke poslove u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Frano Matušić danas su zapalili svijeće kao znak sjećanja na zatočenike iz Dubrovnika i Konavala, ali i Hrvate Boke kotorske.
U hrvatskoj delegaciji koja je položila vijenac kod spomen obilježja uz gradonačelnika Frankovića bili su državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Republike Hrvatske Zlatan Bašić, veleposlanik Republike Hrvatske u Crnoj Gori Veselko Grubišić, župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić, predsjednik Općinskog vijeća Općine Konavle Ivo Simović, predsjednik Hrvatske građanske inicijative Adrijan Vuksanović i predsjednik Hrvatskoga nacionalnog vijeća Crne Gore Zvonimir Deković. Svijeću su u spomen na žrtve iz logora Morinj položili i predstavnici Hrvatskog društva logoraša srpskih i crnogorskih koncentracijskih logora Dubrovačko-neretvanske županije Zlatko Bagoje i Miro Vuletić.
Počast je prema svim žrtvama odala i delegacija Crne Gore na čelu s potpredsjednikom Vlade za međunarodne odnose i ministrom vanjskih poslova Ervinom lbrahimovićem.
Državni tajnik za političke poslove u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić, koji je predvodio hrvatsko izaslanstvo, podsjetio je da je u Morinju bilo preko 350 logoraša, istaknuvši da se danas prisjećamo na žrtve i patnje logoraša te da se također treba prisjetiti i konteksta tog vremena koje je bilo u službi velikosrpske politike.
„Crna Gora je danas nama partner, član NATO saveza, kandidat za članstvo u EU, mi im želimo pomoći na tom europskom putu. Interes Hrvatske je da sve zemlje zapadnog Balkan budu dio europske obitelji. Interes nam je da nemamo Shengen na našim granicama, već istočnije od nas i pomoći ćemo Crnoj Gori na tom putu“, kazao je Matušić.
Potpredsjednik crnogorske vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović podsjetio je da već četiri godine predstavnici Crne Gore i Hrvatske obilježavaju ovaj datum i odaju počast žrtvama logora Morinj.
„Moje prisustvo kao potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova je dokaz da je Crna Gora spremna suočiti se s prošlošću, kao jedini pravi put ka građenju dobrosusjedskih odnosa i bolje budućnosti. Vjerujem da zajednički šaljemo snažnu poruku da smo spremni kao dvije prijateljske zemlje unapređivati naše odnose”, rekao je Ibrahimović.
Predsjednik Hrvatske građanske inicijative (HGI), stranke Hrvata u Crnoj Gori, Adrijan Vuksanović poručio je da je ponosan što se na dostojanstven način komemorira žrtve ratnog logora Morinj.
„Ponosan sam što hrvatska zajednica u Crnoj Gori na aktivan način sudjeluje u svemu ovome i na taj način njegujemo kulturu sjećanja. Ne možemo ići u budućnost ako se ne osvrnemo i procesuiramo na pravi način prošlost”, rekao je.
“Na žalost u Crnoj Gori ima i onih koji bi doveli u pitanje sve ono što se dogodilo u logoru Morinju. Naš zadatak je kao i one prozapadne Crne Gore da na pravi način odgovori kako bi ova zemlja krenula naprijed“, kazao je Vuksanović.
Prema evidenciji hrvatske Udruge logoraša, u logoru Morinj bilo je zatočeno oko 300 civila i hrvatskih vojnika. Trojica su tamo i umrla nakon brutalnog premlaćivanja i psihičkog iživljavanja što su ih nad njima svakodnevno provodili čuvari logora, dok je jedan ubijen na samom putu u tadašnji crnogorski logor. Tako su zbog neslaganja s ondašnjom velikosrpskom politikom u tom logoru bili mučeni i zlostavljani između listopada 1991. i kolovoza 1992. godine.