DRON NIJE IGRAČKA Rijetko tko zna da vlasnici moraju ovo registrirati, a kazne su ogromne
Dronovi su sve češća pojava na nebu, nekima zbog posla, a većini iz zabave. Ipak, rijetko tko od onih koji posjeduju dronove zna kako vožnja ovakvih letjelica podliježe zakonu i da se svi vlasnici ovakvih letjelica moraju registrirati u Agenciji za civilno zrakoplovstvo.
Voditelj Odjela bespilotnih zrakoplova Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo Damir Bezik ističe kako je malo vlasnika dronova upoznato s pravilima.
“ Prvo treba istaknuti da se ne registrira dron nego vlasnik drona odnosno operator drona. Registriraju se oni vlasnici drona koji su teži od 250 grama ili ako je opremljen kamerom što je zapravo većina drona.”
Iako većini korisnika dron predstavlja dobar način zabave u slobodno vrijeme dok snimaju kadrove iz zraka, rijeko koji vlasnik drona zna da mora biti osposobljen za upravljanje ovakvom letjelicom.
“Svi udaljeni piloti moraju biti osposobljeni za upravljanje dronom osim ako je dron lakši od 250 grama. Mi ipak predlažemo svima da polože ispite jer je potpuno besplatno i dostupno je na našim stranicama Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.”
Inače, prema zakonu dronom ne smije upravljati osoba mlađa od 16 godina, osim ako to ne radi sa starijom punoljetnom ili osposobljenom osobom. Za prekršitelje Zakon o zračnom prometu predviđa kazne od 600 do 20.000 eura, ovisno o vrsti prekršaja.
Trebate li dodatne informacije o korištenju dronova možete ih pronaći na stranicama Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.
Mato Čupić