Krenula je sezona, krenulo i divljanje, jednostavno možete stati na kraj glisiranju

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Iako prema zakonu gliseri i brodice na mlazni pogon, dakle skuteri, jet ski, brodice na zračnom jastuku i slično,  mogu glisirati samo na udaljenosti većoj od 300 metara od obale, i to samo na području na kojem im  nije zabranjeno glisiranje nije rijetko vidjeti kako se upravo ti gliseri, a pogotovo jet ski prečesto voze puno bliže od 300 metara od obale.

Lučki kapetan Mato Kekez upozorava kako je ovaj prekršaj u stalnom porastu pa se proteklih godina bilježi čak i do sto slučajeva u Dubrovačkom akvatoriju u kojima gliseri i jet ski voze preblizu obali.

“Prosječno je to godišnje oko sto slučajeva s tim da su to slučajevi koje mi uhvatimo, a činjenica je da mi nismo u svakom trenutku na svakom mjestu pa onda možemo govoriti i o tome da je u stvarnosti tih slučajeva i više. Možemo reći da ta pojava nije rijetka, ali prekršitelji se redovito sankcioniraju”, kaže Kekez.

Inače kad su kazne  pitanje one i nisu previše strašne što možda i ohrabruje prekršitelje.

“Ide novčana kazna, a to je minimalno u iznosu od 250 eura za fizičke osobe, a za pravne osobe te su kazne i veće”, ističe Kekez.

Na pitanje što bi prosječan kupač mogao napraviti kad uoči da se na primjer neki jet ski glisira preblizu, Kekez ističe kako je to najbolje javiti Kapetaniji, ali i da postoji puno bolje i brže rješenje za prekršitelje, a to je aplikacija koju je razvilo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

“Zapravo najbolja stvar je instalirati aplikaciju NIS koju je izradilo naše Ministarstvo. Ljudi pomoću te aplikacije mogu slikati prekršitelja, a sama aplikacija definira lokaciju tako da se prekršitelj može lako identificirati, a onda može i lako postupati, a sama aplikacija je potpuno besplatna za sve korisnike”, zaključuje Lučki kapetan Mato Kekez.

Mato Čupić


PODIJELI S PRIJATELJIMA!