[VIDEO] Državni cestar poslušao Dubrovčane: OK, gospari, neka bude po vašem, ovako ćemo riješiti vašu najvažniju cestu

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Nakon što je postupak procjene utjecaja na okoliš za planiranu brzu cestu između Dubrovnika i Zračne luke Ruđer Bošković obustavljen zbog primjedbi pristiglih tijekom javne rasprave, Hrvatske ceste odlučile su provesti dodatne analize. Stoga je ta državna tvrtka pokrenula natječaj za izradu dodatne analize varijanti za brzu cestu, s rokom izrade od šest mjeseci. Ovoga puta analizirat će se takozvana Varijanta 2, a ne Varijanta 1 na koju se odnosila Studija utjecaja okoliša i na koju su pristigle stotine primjedbi.

Podsjetimo, u planiranju brze ceste Dubrovnik – Zračna luka Ruđeš Bošković razmatrane su dvije glavne varijante trase, Varijanta 1 i Varijanta 2, a obje su definirane Prostornim planom Dubrovačko-neretvanske županije iz 2019. godine. Varijanta 1, koja je prvotno razmatrana i obrađena u Studiji utjecaja na okoliš (SUO2023), prolazi preko sjevernih padina Rijeke dubrovačke prema Rožatu i Šumetu, zatim južno od gornjih sela Župe dubrovačke prema Platu. Ova varijanta uključuje kraći tunel prema Konavlima i koristi postojeći most Franjo Tuđman bez dodatnih infrastrukturnih intervencija na tom dijelu trase.

S druge strane, Varijanta 2, koja će se sada analizirati, prolazi preko sjevernih padina Srđa, sjeverno od gornjih sela Župe dubrovačke prema Platu, s predviđenim dužim tunelom prema Konavlima.

Ova varijanta ima dvije podvarijante: jednu s dodatnim mostom uz postojeći most Franjo Tuđman, što bi povećalo protočnost prometa, i drugu koja predviđa korištenje postojećeg mosta uz prilagodbe prometnih čvorišta i pristupnih cesta. Vrijedi spomenuti i da od čvora Gajine do čvora Čilipi obje podvarijante koje će se razmatrati imaju identičnu trasu

Posebna pozornost posvetit će se zaštiti ekoloških i vodozaštitnih zona te prilagodbi trase prema zonama sanitarne zaštite izvorišta.

Nova analiza uključuje ažuriranje prometnog modela, razradu tehničkih detalja obje podvarijante te provođenje multikriterijske analize koja će obuhvatiti tehničku, prometnu, ekološku i ekonomsku procjenu.

Optimalna varijanta, koja će se odabrati nakon dodatne analize, postat će osnova za novu Studiju utjecaja na okoliš i omogućiti nastavak realizacije projekta koja nam svima život znači.

Izrada dodatne analize trajat će šest mjeseci, a cjelokupni rok ugovora iznosi osam mjeseci, uključujući doradu dokumentacije nakon javnih prezentacija. Tijekom tog razdoblja bit će izrađeni tehnički opisi, 3D vizualizacije te ažurirana procjena troškova za sve razmatrane varijante.

Rezultati analize bit će predstavljeni u sklopu javnih prezentacija u gradovima i općinama izravno obuhvaćenima projektom, dakle u Dubrovniku, i općinama Župa dubrovačka te Konavle. Građani i stručna javnost imat će priliku postavljati pitanja i iznositi primjedbe na prijedloge.

Optimalno rješenje odabrano nakon dodatne analize bit će predmet nove Studije utjecaja na okoliš, koja će uključiti dodatno vrednovanje utjecaja na okoliš prema strožim kriterijima.

Vrijedi spomenuti i da nedosanjana brza cesta ima za cilj povećanje prometne sigurnosti, smanjenje vremena putovanja, razdvajanje lokalnog i tranzitnog prometa te unapređenje povezanosti Dubrovnika s okolnim područjima.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!