JE LI STUDENTSKI GRAD NA ZALASKU? Zbog raznih okolnosti zavladao negativan trend na dubrovačkom Sveučilištu
Na ljetnom upisnom roku na Sveučilište u Dubrovniku je upisano rekordno malo studenata, a na svim smjerovima je ostalo mjesta. Od ukupno 572 slobodna mjesta, na prvom roku se upisalo samo 136 studenata što znači da je za jesenski rok ostalo čak 436 slobodnih mjesta na fakultetima Sveučilišta u Dubrovniku. Matematički, to bi značilo da je popunjeno manje od četvrtine upisne kvote. Da stvar bude gora ovaj trend se nastavlja iz godine u godinu pa je lako zaključit kako je Dubrovnik sve manje studentski grad iako se silno želi prikazati kao takav.
Nisu zadovoljni ni na Sveučilištu
Glasnogovornica Sveučilišta u Dubrovniku Mia Medvidović za Soundset Ragusu je kazala kako na Sveučilištu ne kriju nezadovoljstvo sve manjim brojem upisanih studenata, ali da se nadaju kako će jesenski upisni rok biti bolji.
“Moram priznati da nismo u potpunosti zadovoljni brojevima koje vidimo. Nakon što smo vidjeli rezultate državne mature nije bilo nešto što nismo očekivali, ali nadamo se da će svi naši maturanti na jesenskom roku položiti ispite koji su im stvarali problem za upis na željene fakultete. Upravo zato očekujemo povećan broj prijava i upisa za jesenski rok. Inače prijave za jesenski rok su već počele, a rezultati bi trebali biti poznati nakon 18. rujna pa smo po tom pitanju vrlo optimistični.
Naše inicijalne pretpostavke su da imamo veći broj zainteresiranih za jesenski rok nego lani, a općenito što se tiče interesa za naše studije nautika, mediji i kultura društva, sestrinstvo i restauracija su najpopularniji.
Turističke cijene i studentski život ne idu zajedno
Ipak, manji interes za dubrovačke fakultete posljedica su dugotrajnog nezadovoljstva studenata životom u ovom, uglavnom turistički orijentiranom, gradu u kojem je sve preskupo svima. S druge strane mladi imaju sklonost gravitiranju većim urbanim sredinama, a to pokazuju i ankete koje se svake godine provode među studentima objašnjava glasnogovornica Medvidović.
“Mladi ljudi gravitiraju sve više prema urbanim središtima, tako da ćemo morati ulagati sve više napora da Dubrovnik zaista postane sveučilišni, odnosno studentski grad. Svake godine provodimo ankete među studentima koje ne bilježe samo njihova mišljenja o profesorima i samom studiju nego i zadovoljstva životom u samom gradu.
Na žalost se pokazuje u velikom broju slučajeva da dubrovački studenti nemaju osjećaj da žive u studentskom gradu i u svojim odgovorima ističu da im je na većini mjesta gdje se kreću i kupuju sve preskupo za njihov skroman studentski budžet. Dakle, moramo znati da je i to je dan veliki faktor koji odlučuje hoće li doći studirati u Dubrovnik ili u neki drugi grad i to je fokus na kojem moramo poraditi.
Demografija i loš izbor studijskih programa dodatni su minus. Spas je u stranim studentima
Za veliki pad interesa za dubrovačko Sveučilište nisu krive samo cijene koje su previsoke za niske studentske budžete, već tu treba odgovor tražiti i u lošoj demografskoj slici koja se bilježi diljem Hrvatske već od prvih razreda osnovne škole pa posljedično sve do fakulteta.
“Demografski problem smo detektirali već prethodnih godina. Upisuje se sve manje djece u škole općenito pa tako i na fakultete. Svjesni smo da ćemo se sve više morati okretati međunarodnom tržištu i stranim studentima te već sad ulažemo određene promidžbene i marketinške napore u tom smjeru. Za sad smo uspješno akreditirali veliki broj studija na engleskom jeziku i nadamo se da ćemo od iduće akademske godine postati sveučilište koje ima velik broj stranih turista koji su tu, ne samo na Erasmusu, nego i koji će tu ostati tri ili pet godina ili čak i živjeti tu. Veliki je fokus u narednom periodu da se ponovo vratimo na glas kao studentski grad i da budemo više prilagodljivi mladima” objašnjava nam Medvidović.
Inače, već godinama u studentskim krugovima kolaju priče kako Dubrovnik nudi i prilično oskudan izbor studijskih programa, tako nema niti jedan umjetnički studij, nema pedagogije, logopedije, učiteljskog fakulteta, jezičnih fakulteta pa ni brojnih drugih zbog čega se neki studenti radije odlučuju za studiranje u Mostaru nego doći u Dubrovnik.
Mato Čupić