Vinari su zadovoljni kvalitetom uroda: Ovo je berba kakvu ne pamtimo, ali cijene vina idu gore
U vinogradima na jugu Hrvatske završena je jedna od najranijih berbi grožđa u povijesti vinogradarstva. U većini vinograda berba je počela već oko blagdana Velike Gospe, a količine i kvaliteta grožđa obećavaju izvrsnu vinsku godinu, kažu nam vinari s juga.
Porazgovarali smo s vinarima s Korčule, iz doline Neretve te Konavala kaka je bila ovogodišnja berba te jesu li klimatske promjene i sve dramatičniji vremenski ekstremi poremetili njihove planove.
Frano Milina Bire iz Lumbarde ističe kako je ovogodišnja berba bila specifična.
KIŠE SU SPASILE BERBU
„Veliki dio ljetna nije bilo kiše, vladala je suša od svibnja do srpnja. Nakon toga su uslijedile kiše koje su spasile berbu. Da njih nije bilo, berba bi bila upitna jer je dosta grožđa bilo izgoreno pa bi došlo do problema u podrumima. Ipak su uslijedile kiše i spasile stvar“, kazuje vinar Milina.
Kiše su posebno pogodovale bijelim sortama, a budući da su grk i pošip bijele sorte vina koje kod Miline dominiraju, berba je bila rana pa je završena do kraja kolovoza. Kiše koje su kasnije došle, dodaje Milina, nisu pogodovale crnim sortama jer ‘ruše’ šećere. Ipak, sve ovisi o terenu.
„Moj plavac je na terasama i ranije sam ga brao tako da nisam imao problema. Općenito sam zadovoljan, urod je bio nešto manji, ali kvaliteta je izuzetno dobra“, konstatirao je poznati korčulanski vinar.
Što se tiče cijena grožđa ona je bila nešto veća, no Milinu to ne brine.
„Uglavnom imam svoje nasade, oko 80 posto, a ovo što uzimam od kooperanata nije velika količina tako da me porast cijene ne opterećuje previše“, kazao je dodavši kako se vinari iz Lumbarde dobro nose s klimatskim promjenama na koje su čak i navikli.
I vinari iz doline Neretve su zadovoljni s ovogodišnjom berbom o čemu nam je govorio Branko Prović, vlasnik Vinarstva Prović.
BILO JE DOSTA SLADORA
„Ove godine je berba bila nikad ranije, a s obzirom na sušni period bilo je dosta sladora. Onaj tko nije napravio raniju berbu imat će problema s harmoniziranjem vina. Ipak, prinosi su bili nešto manji, ali možemo očekivati vrhunska vina. Kvaliteta je jedna od najboljih u zadnjih sedam-osam godina“, kazao je Branko Prović dodavši kako je ova godina bila manje rodna zbog čega treba očekivati veće cijene na tržištu.
One bi trebale biti, procjenjuje Prović, 20 posto veće nego lani.
Klimatske promjene i potrebe za radnom snagom i u dolini Neretve su vodeći izazovi.
„Dolina Neretve je još više pogođena s manjkom radne snage u vinarstvu jer tu postoje i druge kulture i sektori. Što se tiče klimatskih promjena, vinova loza je osjetljiva i osjeća klimatske promjene. Zbog toga će vina biti s više alkohola jer se u grožđe nakuplja više sladora. Trebalo bi ići s ranijim berbama i sađenju na višim nadmorskim visinama“, smatra vinar Branko Prović.
Konavoski vinar Niko Karaman govori kako je ova berba u početku izgledala problematično zbog toplinskih valova i velikog broja sunčanih dana. No, dodaje Karaman, kasnije je vrijeme bilo hladnije što je dovelo do izvrsnih rezultata posebice kad je u pitanju dubrovačka malvasija.
PRILAGODBA JE KLJUČNA
„Berba je bila jako dobra s izvrsnim parametrima pa će onda i vino biti iznimne kakvoće. Urodi grožđa su smanjeni i u Konavlima, kao i u brojnim vinogorjima. Količine su smanjene za 30 posto u odnosu na prošlu godinu i to će dovesti do porasta cijena“, smatra Karaman.
Govoreći o klimatskim promjenama, navodi kako se vinari trebaju prilagođavati.
„Moramo birati područja na kojim ćemo saditi vinograda, kao i sorte koje ćemo saditi. Uvjeti se ekstremni posvuda u svijetu, a ne samo kod nas“, zaključio je konavoski vinar Niko Karaman.
Aida Čakić