Unatoč nikad višim cijenama meda, županijski pčelari u strahu za opstanak

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Protekle dvije godine medari diljem Hrvatske muku muče s nedostatkom meda, a ništa bolja situacija nije niti u Dubrovačko – neretvanskoj županiji, unatoč nikad višim cijenama te zdrave namirnice.

Ispaša je loša i bilje koje služi pčelama kao hrana nema dovoljno nektara, a uzrok svemu su neprimjerene vremenske promjene objašnjava nam gospar Ivan Lopina iz Majkova koji se pčelarstvom bavi više od 50 godina.

“Već dvije godine su bile jako loše što se tiče meda, a 2022. bila je katastrofalna – najgora otkad se bavim pčelarstvom. Prošle godine, od Debelog brijega do Imotice, rijetko tko da je izvadio kilo meda. Svi me pitaju u čemu je problem, a ja im kažem problem je s prirodom. Prvo velika suša pa onda naglo jake vrućine. To nikako ne odgovara biljkama kojima se pčele hrane”, govori gospar Ivan koji se nada kako će ova godina ipak biti bolja.

Naš sugovornik pribojava se i za ovu godinu jer, kako kaže, proljeće već pomalo kasni, a to ne odgovara ni pčelama ni biljkama.

Zalihe meda koje su imali pojedini pčelari potrošile su se, a protekle dvije godine bili su primorani pčele prihranjivati šećerom kako bi uopće preživjele. Rezultat svega je da su cijene meda skočile u nebo, ali i to da je tržište preplavljeno lažnim medom odnosno pripravcima od šećernog sirupa i eteričnih ulja.

Gospar Ivo nam objašnjava kako je lažni med vrlo teško prepoznat prosječnom kupcu.

“To je gotovo nemoguće prepoznati običnom čovjeku jer su ti sirupi od kojih se pravi umjetni med toliko slični da je na oko to nemoguće razlikovat. Jedino što je lakše prepoznat je med od kadulje. Ako otvorite teglu meda i ona miriše po kadulji to nije pravi med, jer pravi med od kadulje uopće ne miriše po kadulji”, kaže naš medar.

Vijest o nedostatku meda s jedne strane zabrinjava i pčelare i kupce, a s druge strane utječe da cijena meda skače u nebo. Dok se proteklih godina cijena kilograma domaćeg meda kretala oko 70 do 80 kuna ovisno o vrsti, sad nije neobično da za kilogram domaćeg meda morate platiti čak i 140 kuna. Jedino je problem što ni tad ne znate je li to zaista pravi domaći med.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!