‘Prošetali smo’ najmodernijom školom u Dubrovniku, pravo iznenađenje krije se na krovu

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Početkom sljedeće godine trebala bi započeti opsežna rekonstrukcija Osnovne škole Mokošica čiji će se gabariti povećati za trećinu, na otprilike 10,5 tisuća četvornih metara. Izgradit će se novih 17 učionica za predmetnu nastavu i jedna opća učionica, što će, uz niz popratnih prostorija, zadovoljiti kapacitet od 393 učenika. Investicija je procijenjena na 7,1 milijun eura bez PDV-a i trebala bi se u potpunosti financirati bespovratnim sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja. Zahvaljujući toj investiciji, nova škola u Mokošici bit će moderna i održiva, a učenicima i nastavnicima omogućit će najbolje moguće uvjete za učenje i rad. Mi smo „prošetali” kroz projektnu dokumentaciju kako bismo otkrili što će sve čekati naše osnovnoškolce u tom modernom zdanju.

Tri etaže nove škole

Dograđeni prostor bit će raspoređen na tri etaže. U suterenu će se nalaziti pet učionica za predmetnu nastavu i jedna za opću nastavu, kao i tri kabineta za pripremu specijalizirane nastave. Bit će tu i i sanitarije, spremišta, ali i stanica za sprinkler sustav s bazenom. Ulaz u dograđeni dio škole nalazit će se na zapadnoj strani suterena. Glavni dio prizemlja zauzet će centralni polivalentni prostor (hall), namijenjen okupljanjima i raznim aktivnostima. Tu su i kuhinja s blagovaonicom, sanitarije, pet učionica za predmetnu nastavu, četiri kabineta te spremišta za potrebe nastave. Na katu će biti sedam učionica za predmetnu nastavu raspoređenih oko centralnog hall-a, četiri kabineta, dva spremišta, prostore za urede, knjižnicu s pratećim prostorijama te sanitarije.

Sportska igrališta i vanjske aktivnosti

Na krovu dograđenog dijela škole planirana su dva sportska igrališta. Veće igralište, dimenzija 28,35 x 16,46 metara, namijenjeno je kolektivnim sportovima, dok će manje igralište od 10 x 9 metara omogućiti dodatne aktivnosti na otvorenom.

Nova škola bit će izgrađena prema principima gotovo nulte potrošnje energije. Za grijanje i hlađenje koristit će se dizalica topline zrak-voda, kao i akumulacijski spremnik za toplu vodu koji će omogućiti značajne energetske uštede. Spremnik će koristiti solarne kolektore za dodatno grijanje vode.

Automatske roletne

Škola će imati automatsko upravljanje roletnama, koje će štititi učionice od prekomjernog sunčevog svjetla i poboljšati učinkovitost hlađenja tijekom ljetnih mjeseci. Usto, učitelji će klimom u učionicama upravljati putem zidnim regulatora temperature s LED zaslonima.

Rok za dostavu ponuda izvođača radova je 16. prosinca, a opremanje škole predviđeno je kroz zaseban natječaj.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!