One su jedan od simbola Dubrovnika, evo kako možete pomoći ovim fascinantnim pticama
Naši gradovi neprestano rastu i zauzimaju sve veće površine prirodnih staništa, istovremeno raste i broj vrsta koje se prilagođavaju urbanom životu. Kako bi očuvali te vrste, moramo razmišljati i tražiti načine na koje ćemo i u gradovima stvoriti skladan suživot s prirodom.
Čiope su po mnogočemu fascinantne ptice. Svojim prodornim glasanjem te iznimno brzim i okretnim letom oduševljavaju promatrače. Za vrijeme toplijeg dijela godine, najčešće ih susrećemo u gradovima, gdje se gnijezde u šupljinama u zidovima, pod krovovima, strehama i sličnim mjestima.
Čiope, koje imaju ključnu ulogu u ekosustavu kontrolirajući populaciju insekata, sve teže pronalaze prikladna mjesta za gniježđenje. Urbane sredine koje su im stoljećima bile siguran dom, postaju sve manje pogodne zbog prenamjena zgrada i obnove fasada, što dovodi do opadanja njihove populacije u gradovima poput Dubrovnika.
“Gradimo u skladu s prirodom” projekt je koji udruga Biom provodi u suradnji s Prirodoslovnim muzejom Dubrovnik, kojim žele podići svijest o izazovu očuvanja čiopa u gradovima i predložiti održiva rješenja koja će omogućiti u oblikovanju suživota. Kao rezultat tog projekta objavljena je i publikacija “Gradimo u skladu s prirodom – Smjernice za očuvanje čiopa u gradovima, koja je sredinom listopada i predstavljena u prostorima Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik.
Uz predstavljanje smjernica, glavna tema susreta bila je analiza trenutnog stanja populacije čiopa u Dubrovniku, s posebnim naglaskom na izazove s kojima se njihova populacija suočava. Značajan odaziv zainteresiranih dionika i dinamična rasprava potvrđuju koliko je ova tema važna građanima. Iako je obnova građevina često neophodna, zajedničkim naporima moguće je osmisliti urbanistička rješenja koja će očuvati dom čiopama ili ih stvoriti.
Smjernice za očuvanje čiopa sada su dostupne online. Preuzmite ih ovdje i saznajte kako možete pomoći u očuvanju ovih nevjerojatnih ptica u urbanim sredinama.
Čiope ne samo da pridonose urbanoj bioraznolikosti, već su i simbol suživota prirode, kulture i ljudi u Dubrovniku. Očuvanje bioraznolikosti u urbanim sredinama nije samo odgovornost, već i prilika za stvaranje zdravijih i ljepših gradova.