Je li krivo projektirana ili su vremenski uvjeti ekstremni?
Drugog tjedna rujna pala je enormno velika količina padalina u Dubrovniku.
Ekstremno velika količina kiša uvijek nas iznenadi, ali i otvori boljke koje muče ovaj grad. Riječ je o plutanju prometnica i objekata za što mnogu optužuju prekomjernu gradnju i betonizaciju, ali i lošu oborinsku odvodnju. Čini se kako je i nova Lapadska obala pala na ispitu jače količine kiše pa se na društvenim mrežama razvila ozbiljna rasprava.
Dubrovački gradonačelnik Mato Franković napisao je kako je “ekstremna količina padalina poplavila gotovo sve ulice u gradu” zbog čega su sve žurne službe su na terenu.
“Na žalost ovo nije sve. Prema najavama u razdoblju od 15 do 23 sata očekujemo ekstremne količine padalina koje će uzrokovati brojne probleme stoga molim sve naše sugrađane ne izlazite iz vaših obiteljskih kuća ako ne morate. Zaštitite svoju imovinu. Naše žurne službe maksimalnim naporima pomoći će pri ispumpavanju objekata ali uz ovakve ekstreme nije moguće u potpunosti riješiti problem bujičnih poplava”, poručio je Franković.
Na objavu je reagirao bivši gradonačelnik Vido Bogdanović koji je napisao kako mu ne zavidi.
“Priznaj da to što ćemo ostati doma i što će žurne službe učiniti sve što mogu neće riješiti problem star decenijama – poplavljena novoizgrađena i krivo projektirana Nojkova obala na najbolji (najgori) način dokazuje da se krivo radi. Oborinska odvodnja u Dubrovniku nije uređena i ne može se uredit preko noći, ali nažalost ne postoji ni u planovima i projektima.
Ekstremi ne mogu bit opravdanje, jer će sljedećih godina ekstremnih vremenskih događaja (padaline, vjetar, plima pojedinačno i kombinirano) biti sve češće i sve intenzivnije.
Na to se treba pripremit, okružiti se stručnim ljudima, a ne stranačkim klimoglavima, definirat probleme i početi ih sustavno rješavati”, napisao je Bogdanović koji je poručio sreću aktualnom gradonačelniku.
Franković mu je na to odgovorio kako je Lapadska obala dobro projektirana.
“Jedino je tako mogla biti zbog kuća. Ima jedini sustav ispumpavanja pumpama. Međutim, kada dođe ekstremna količina vode uz obalu, sustav ne može to izbaciti u kratkom vremenu. Nažalost, ekstremna količina kiše nam tek dolazi. I bit će tri puta gore nego sada. Nijedna oborinska odvodnja ili cjelokupni sustav iste ovakve ekstremne padaline ne može riješiti”, odgovorio je Franković.
Bogdanović je nakon toga pojasnio kako je još ranije, tijekom mandata gradonačelnika Andra Vlahušića, ukazivao da je projekt manjkav.
“Javno sam argumentirao da će se događat ovo što se događa i za to nema opravdanja, budući da smo na obali. Ovo će netko jednoga dana morati prepravljati da ne bi zbilja lijepa obala za ekstrema plutala. Nije istina da nema rješenja za ekstremne situacije, ima ih, a to su ekstremna rješenja koje znaju pravi stručnjaci. Zato ti želim da bude tri puta bolje, a ne tri puta gore”, poručio je Bogdanović.
Franković nije odustao od svojih tvrdnji kako su problem ekstremne padaline.
“U standardnim uvjetima problema nema. Međutim kada je ekstrem, a ponavljam, on nam tek u najvećem i najružnijem svom obliku dolazi, onda dolazi do potpunog plavljenja. Mislim, ako se ostvari ovo što nam sada vremenska prognoza najavljuje, da će količina padalina u jednom danu prijeći cijelu prošlogodišnju količinu padalina. Na žalost, to će uzrokovati enormnu štetu na imovini. Zato sam i pozvao da se ostane doma i štiti svoja imovina. Jer će bujične poplave biti značajne, a nema te oborinske odvodnje koja to može riješiti”, zaključio je gradonačelnik Mato Franković.