Evo zašto je Studentski dom u Dubrovniku korak ispred svih
Iako se dubrovačko Sveučilište ne može pohvaliti brojem studenata o čemu smo nedavno opširno pisali, Studentski dom je mjesto koje niže jako dobre komentare.
Dubrovnik je 2021. godine dočekao otvaranje svog prvog studentskog doma, što je izazvalo brojne reakcije u javnosti. Iako su mnogi bili skeptični zbog cijene smještaja od 112 eura mjesečno, što je gotovo dvostruko više u odnosu na većinu studentskih domova u Zagrebu, vrijeme je pokazalo da je ova investicija opravdana. Danas, dubrovački studentski dom omogućava vrhunske uvjete za stotinjak studenata iz cijele Hrvatske i regije, nadmašujući standarde mnogih drugih studentskih domova u zemlji.
Prvotne reakcije javnosti bile su mješovite, s komentarima poput „Definitivno najskuplji dom u Hrvatskoj“, „Ništa novo za Dubrovnik“ i „Ma to nije isplativo“. Međutim, usprkos kritikama, moderna infrastruktura studentskog doma u Dubrovniku postala je dom za brojne studente, ali i prostor za razna zabavna događanja. Sobe su opremljene klima uređajima i vlastitim kupaonicama, dok studenti na raspolaganju imaju i potpuno nove učionice, prostore za druženje te teretanu i kafić.
Kada se to usporedi s ostalim studentskim domovima u Hrvatskoj, dubrovački dom nudi visoku razinu opremljenosti i suvremeni vizualni pristup, što ga čini atraktivnim izborom za mnoge studente pa tako često dijele svoja pozitivna iskustva na društvenim mrežama, a oduševljeni su i lokalci.
S druge strane, Zagreb kao vodeći grad po broju studenata, suočava se s izazovima u održavanju svojih studentskih prostora. Najveći studentski dom u Hrvatskoj, Dom Stjepan Radić, popularno nazvan ‘Sava’, iako nudi izvrsnu studentsku atmosferu, ima mnogo prostora za poboljšanje. Stari paviljoni nisu uređivani već desetljećima, a česte kritike usmjerene su prema kvaliteti hrane i uvjetima smještaja. Studenti se žale na prisutnost dlaka i insekata u hrani, loše pripremljene obroke te nedostatak klima uređaja, čak i u novim paviljonima. Takvi uvjeti postaju posebno neprikladni tijekom ljetnih mjeseci, kada temperature u malim sobama od svega desetak kvadratnih metara postaju nepodnošljive.
Iako mnogi studenti uživaju u životu u studentskim domovima diljem Hrvatske, kada se usporede uvjeti s ostatkom Europske unije, jasno je da Hrvatska zaostaje i da postoji potreba za napretkom. Dubrovnik može poslužiti kao dobar primjer ostatku Hrvatske, pokazujući da visoki standard i kvaliteta studentskog života trebaju biti jedna od osnovnih investicija. Time bi se privukli i zadržali studenti, čineći ovu opciju života isplativijom za sve.
Sara Babić