
NAKON KRIZE, NAPRIJED Kunjašić: “Smokvica se podigla iz situacije koja je prije godinu dana izgledala bezizlazno”
Na nedavno održanom kolegiju novog župana Dubrovačko-neretvanske županije Blaža Peza s čelnicima lokalnih samouprava, među prisutnima bio je i načelnik Općine Smokvica Ljubo Kunjašić. Tijekom susreta s pročelnicima razgovaralo se o projektima, izazovima i budućoj suradnji, a za Smokvicu je to bila i prilika da se, nakon teškog razdoblja, krene u ozbiljan oporavak.
„Nama je ovo važna platforma za razgovor, ali i dogovor oko ključnih projekata. Što se tiče same Smokvice, meni je to prilika za razgovor, pogotovo o projektima koji su u tijeku i onima koje još moramo rješavati – poput muzeja zlata i srebra, projekta Smokvica – kako bismo s pročelnicima dodatno dogovorili daljnje korake. Moramo ga što hitnije otvoriti“, izjavio je Kunjašić.
Istaknuo je kako se općina konačno stabilizira nakon, kako kaže, gotovo bezizlazne situacije:
„Radimo na tome. Dosta smo se podigli iz situacije koja je prije godinu dana izgledala bezizlazno – zaposlenici nisu znali hoće li uopće primiti plaću s blokiranih računa. Danas ne samo da se plaće redovito isplaćuju, nego su i povećane, tako da imamo razloga za optimizam.“
Podsjetimo, situaciju u kojoj se Smokvica našla posljednjih godina dobrim dijelom generirao je slučaj zbog kojeg je USKOK nedavno podigao optužnicu protiv bivšeg načelnika Općine Smokvica Kuzme Tomašića i splitskog poduzetnika Ivice Kriletića. Terete ih za malverzacije pri izvođenju radova na Muzeju zlata i srebra i uređenju glavnog mjesnog trga, pri čemu je, prema navodima USKOK-a, općinski proračun oštećen za više od pola milijuna eura.
Načelnik Kunjašić ne skriva ozbiljnost problema: „To je razlog zašto smo morali sve podrediti financijskoj stabilizaciji. Ona zahtijeva puno vremena jer smo bili prezaduženi. Naslijedili smo dugove u iznosu od dvadeset i pol izvornih proračuna, što nije mali iznos za jednu malu općinu. Ipak, nastavljamo dalje.“
Kunjašić poručuje da Smokvica ipak ide prema boljem i stabilnijem razdoblju, s važnim projektima za zajednicu: “Odradili smo nekoliko projekata koji su već bili potpisani i ugovoreni – poput mobilnog reciklažnog dvorišta, izgradili smo dva sportska igrališta, i što je najvažnije, ti su projekti u potpunosti plaćeni.”
