VINARI: Na trudu naših predaka baštinimo tradiciju jednog od najprepoznatljivijih vinskih brendova u svijetu
Stoljećima su se stanovnici Dingača, pelješkog predjela bavili uzgojem plavca malog i proizvodnjom vina koji je i dobio ime po specifičnoj poziciji na kojoj se uzgajalo vino. I onda je prije 60 godina osigurana međunarodna zaštita te sorte koja je pod nazivom dingač poznata diljem svijeta. Upravo je ta obljetnica bila jedan od razloga velike svečanosti u Orebiću na kojoj se uz 60 godina međunarodne zaštite Dingača, obilježila je i 60. obljetnica Folklorne skupine Poloneza i 120 godina turizma u Orebiću.
„Početkom šezdesetih godina na prostoru Dingača 128 obitelji bavilo se proizvodnjom grožđa. Do danas je ostao jednaki broj proizvođača koji imaju površine na Dingaču, no ukupna obradiva površina znatno se povećala. Početkom šezdesetih ukupno je bilo 28,2 hektara, a danas imamo više od 72,8 hektara“, rekao je Anto Martinović, upravitelj Poljoprivredne zadruge i vinarije Dingač u Potomju te predsjednik Udruge Plavac mali Pelješac govoreći na tom skupu o važnosti zadrugarstva za razvoj vinogradarstva i vinarstva Orebića i povijesti Dingača.
„Obljetnice su prigoda da se zahvalimo našim precima koji su svojim mukotrpnim radom najzaslužniji što je Dingač prepoznat kao čuveno vino i jedno od najljepših vinogorja. Na njihovom trudu baštinimo tradiciju i od Dingača smo napravili prepoznatljiv brend u svijetu koji s ponosom pronosi glas Potomja i Pelješca. Njihova ljubav prema zemlji i danas nadahnjuje nas vinare i potiče nas da s istim žarom radimo u vinogradima i podrumima“, rekao je poznati vinar iz Potomja Mato Violić Matuško, predsjednik Udruge Pelješki vinski puti na toj svečanosti u Orebiću.