I Dubrovčani trebaju brendirati svoj padišpanj pa neka cijena bude preko 30 eura!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Miris domaćih kolača jedna je od prvih asocijacija na lijepe blagdanske trenutke provedene u toplom obiteljskom i prijateljskom okružju. Blagdansko doba praktički je nezamislivo bez kolačića, a kraj studenog vrijeme je za razmisliti o pripremi slatke ponude.

Hrvati za blagdane najradije pripremaju tradicionalne kolače, a na krajnjem jugu preferiraju se klasici tog kraja. Pitali smo vrsnu poznavateljicu tradicionalnih dubrovačkih ričeta i vještu domaćicu Katiju Guljelmović što ona priprema za predstojeće blagdane. Otkrila nam je kako će se na njezinom stolu naći orahnjače, vanilin kiflice, trstenska torta, dubrovačka torta, a ako bude od volje, dodaje Katija, spravit će i stonsku.

Što se tiče cijena sastojaka za kolače, Katijin dojam je kako za sad nisu previše skočile.

“Mislim da se cijene kreću otprilike jednako kao i prošle godine. Čak mi se čini kako su orašasti plodovi jeftiniji pa već sad se mogu naći domaći orasi na akciji za pet eura, a prošle godine su bili deset. Ipak, maslo i brašno su pošli gore još prošle godine pa su cijene visoke i ove”, kazuje svoje zapažanje Katija Guljelmović.

Na društvenim mrežama već je krenula prodaja kolačića za Božić što izaziva burne rasprave posebice kada su cijene u pitanju. U Dubrovniku i okolici ljudi najčešće prate Dubrovački virtualnu pjacu zbog domaće ponude. Pitali smo Katiju da nam prokomentira što je atraktivnog na ovoj stranici.

“Ponuda kolača u domaćoj radinosti je svake godine sve veća i mogla bih reći sve zanimljivija. Ti kolači lijepo izgledaju, ako su  zaista korištene domaće namirnice, kvalitetno maslo,  čokolade, orasi, mjenduli… Ako je tako onda te slastice zaslužuju i opravdavaju nekad možda i veću cijenu koju imaju. Ponude ima, a sad kakve su slastice ne znam jer nisam probala. Vidim da žene kupuju, zadovoljne su i preporučuju ih”, kazala je.

Nedavno se posebno ‘zaoštrila’ priča o cijene padišpanja koji je jedna gospođa prodavala za 35 eura. Mnogi su rekli kako je to previsoka cijena za tu vrstu kolača, no uspješno ga je prodala što ipak dokazuje kako svaka roba ima svoga kupca. Katija Guljelmović smatra kako je ta cijena opravdana iz više razloga.

“Padišpanj je tradicijska dubrovačka slastica. On se u zadnje vrijeme pravi sve manje, nažalost u zadnjih 40-ak godina smo zanemarili tu dubrovačku tradicijsku svatovsku slasticu i prilagodili smo se nekim kolačima i svadbenim tortama koje su namazane svim mogućim kremama, jednostavno su na oko lijepe, ali ne znam jesu li ukusne i zdrave. Što se tiče ričete za njega, jako je jednostavna, međutim taj kolač ne zna svatko napraviti i to je ono što opravdava cijenu. Trošak namirnica je definitivno ispod 35 eura, ali to nije jednostavno napraviti jer se mora puno toga paziti – primjerice da ne padne u sredini, da se ne čuju jaja, da bude pjenast, kad se prstom dodirne da se spusti pa se onda vrati… Ima puno caka kako napraviti dobar padišpanja i skidam kapu svakoj pravoj domaćici koja to zna. A posebnost je dubrovački rozulin. Kolač zaslužuje visoku cijenu, još pogotovo ako će ga ukrašavati glazurom od bjelanjaka, limuna i štauba. Velik je to posao, a sam kolač rijedak”, navodi Katija.

Podsjetila je kako je povijest ove slastice posebna – nosio se na vjenčanja, pripremao po pet-šest sati, jaja su se batila po pola sata, kolač se pekao u peći na drva, a u davna vremena, kad nije bilo miksera, batilice su bile federi iz kreveta. Katija Guljelmović velika je zagovornica brendiranja ovog kolača dubrovačkog kraja.

“Pogledajte priču o Panettoneu… Talijani itekako drže do svoje slastice i jedan dobar Panettone košta između 30 i 60 eura. I mi možemo čuvati svoj padišpanja pa neka bude 35 eura”, zaključila je za Jug info Katija Guljelmović.

 


PODIJELI S PRIJATELJIMA!