Udario grom, oštećen dalekovod Pijavičino-Janjina, požar na otvorenom – je li Civilna zaštita spremna za to
U Janjini je održana stožerno zapovjedna vježba operativnih snaga sustava civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije Pripravnost 2024. Vježbu je organizirao županijski Stožer civilne zaštite u suradnji sa stožerima civilne zaštite peljeških općina. Scenarij vježbe predviđao je požar otvorenog prostora zbog udara groma te oštećenja dalekovoda Pijavičino-Janjina. To je, prema scenariju vježbe, dovelo do prekida opskrbe električnom energijom cijelog područja Pelješca, a bilo je nužno i organizirati provođenje različitih mjera civilne zaštite uključujući zbrinjavanje i evakuaciju stanovništva.
Na vježbi je posebno bilo riječi o problematici s kojom se tijekom gašenja požara otvorenog prostora na terenu susreću predstavnici operativnih snaga civilne zaštite, posebno vatrogasci. Cilj vježbe bio je provjera sposobnosti operativnih snaga civilne zaštite tijekom pozivanja, aktiviranja, početka rada stožera civilne zaštite na lokalnim i regionalnoj razini te i planskih dokumenta iz područja civilne zaštite.
Tijekom analize vježba Pripravnost 2024 ocijenjena je uspješnom i izrazito korisnom s obzirom da je ukazala koje je dijelove planskih dokumenta iz područja civilne zaštite nužno izmijeniti, odnosno prilagoditi trenutačnim okolnostima na području pojedinih peljeških općina.
Inače, stožerno zapovjedna vježba operativnih snaga sustava civilne zaštite Dubrovačko-neretvanske županije Pripravnost 2024 održana je u sklopu aktivnosti EU projekta HANDY. Radi se o projektu koji je prvenstveno usmjeren na osposobljavanje i opremanje operativnih snaga civilne zaštite, projektni je prijedlog pripremljen temeljem preporuka Europskog foruma civilne zaštite održanom u lipnju 2022. godine u Bruxellesu. EU projektom HANDY tako će se sačiniti baza podataka o alatima koje prilikom intervencija koriste pripadnici hrvatskih i talijanskih operativnih snaga civilne zaštite nakon čega će u obje zemlje biti održano nekoliko zajedničkih edukacijskih programa. Nastavlja se također s opremanjem operativnih snaga civilne zaštite za intervencije u slučaju potresa, ali i požara.
Projekt se provodi do 30. rujna 2026. godine. Ukupna vrijednost projektnih aktivnosti je 2.531.880,00 EUR, a aktivnosti koje provodi Dubrovačko-neretvanska županija 493.880,00 EUR. Dubrovačko-neretvanska županija vlastitim proračunskim sredstvima sufinancira 20 % vrijednosti provedbenih aktivnosti dok se 80 % sufinancira sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj putem Programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska.