Komunalni kaos u srcu sezone. Iz godine u godinu sve gore i gore
“Gdje da bacim bio otpad?”, najčešće je pitanje gostiju na Korčuli koji odsjedaju u privatnom smještaju. “Pa u kantu za bio otpad!”, odgovorio bi svaki građanin Hrvatske u čijem je gradu pitanje razvrstavanja otpada normalno riješeno. Međutim, tu nastaje problem i to na više razina.
Prvo, u Korčuli, ali i susjednoj Lumbardi, još nema razvrstavanja čistog bio otpada. Otpad se razvrstava na mješoviti, papir i plastiku. To možda znaju domicilni stanovnici, ali ne i turisti, kojih je u sezoni nekoliko puta više nego stanovnika.
Oni s visokim zelenim standardima koji uglavnom dolaze iz zemalja EU, prema vlastitim navikama, otpad razvrstavaju na biološki, mješoviti i plastiku. Ima naravno i onih drugih koji ga uopće ne razvrstavaju.
Drugi problem nastaje kad taj otpad treba iz apartmana odložiti u kante. Kamo odložiti otpad koji ste u apartmanu razvrstali drugačije no što ga primaju kante u koje ga trebate odložiti.
Treći i najveći problem je što dio smještajnih jedinica nema niti kante ili kontejnere (ako se radi o zgradama) u koji se baca razvrstani kućni otpad. Tako nije rijedak prizor da u Korčuli ili Lumbardi naiđete na ekološki osviještene građane koji nose ili voze svoj otpad kako bi ga bacili u kontejner jer nemaju vlastitu kantu ispred svoje smještajne jedinice ili su ga “pogrešno” razvrstali prikupljajući ga kao biološki, pa ga sada tako prikupljenog nemaju gdje odložiti.
E tu tek kreće avantura. Vrećicu s prikupljenim i već razvrstanim kućnim otpadom ne možete odložiti u tom obliku jer kontejner ne možete otvoriti. Svi kontejneri su zaključani, a otpad možete ubaciti samo kroz maleni otvor. E sad biste valjda svoj prikupljeni otpad trebali raspakirati i ubaciti ga kroz tu rupu. Zamislite samo kako bi izgledala ta slika u slučaju raspakiravanja biološkog otpada.
I onda na kraju i ekološki najosvještenije osobe taj otpad odlože pored kontejnera.
Oni snalažljiviji nakon par dana istraživanja pronađu poneki otvoreni “javni” kontejner kraj neke trgovine i tako riješe problem.
Ima slučajeva da turisti voze svoj otpad iz jednog mjesta u drugo jer tamo još nema razvrstavanja, a kontejneri nisu pod lokotom kao u Korčuli i Lumbardi, pa ih je moguće otvoriti.
Dakako, većini gostiju je neugodno kad to rade, ali nemaju drugog izbora. Nisu turisti krivi što im grad i iznajmljivači nisu omogućili razvrstavanje i odlaganje razvrstanog otpada. Još je veći problem što su im onemogućili odlaganje već razvrstanog otpada na neko zbirno mjesto kad ga već nisu mogli baciti u kante.
I onda sve češće u Korčuli i Lumbardi gledamo turiste koji kao kakvi lopovi staju pored kontejnera, brzinom munje izlaze iz automobila, odlažu otpad pored kontejnera, osvrćući se oko sebe gleda li ih tko i pri tome se dakako osjećaju loše. To je vjerojatno jedan sasvim novi osjećaj koji će ponijeti sa svog godišnjeg odmora i o njemu puni dojmova pričati kad se vrate kući.
Nasuprot gostima, kojima je neugodno, pa dio njih ima grižnju savjesti, lokalna uprava očito nema grižnju savjesti. Ona je uvjerena da je uvođenjem tri različite kante za kućanstva u kojima živi domicilno stanovništvo i zaključavanjem kontejnera riješila sve probleme.
Možda i jest, ali samo van sezone, kada u mjestu boravi samo domicilno stanovništvo koje ima svoje kante, koje poznaje pravila i kojima komunalno vozilo redovno prazni te kante. Ali kada dođe sezona nastaje kaos i onda ovakve slike postaju svakodnevica. Umjesto da rješavaju problem, lokalne vlasti u Korčuli i Lumbardi gurnu glavu u pržinu i čekaju da sezona prođe, onda će opet biti malo mira, a dogodine, opet isti ili još veći kaos.
Da stvar bude gora, u Korčuli i Lumbardi na vlasti je tako zvana zeleno-lijeva koalicija.