[FOTO] Fascinantno otkriće u Lumbardi, u podmorju pronađeni predmeti stari dvije tisuće godina
Lokalni ronilac, koji je sudjelovao u podmorskom istraživanju pred Lumbardom na otoku Korčuli, nedavno je otkrio dvije masivne olovne prečke koje su nekoć bile dio antičkih olovno-drvenih sidara. Prečke, težine oko 500 kilograma svaka, izazvale su veliko zanimanje zbog povijesnog značaja i iznimne starosti. Prema riječima stručnjaka, otkriće ovih predmeta predstavlja izuzetan doprinos poznavanju antičke pomorske tehnologije i pomorskom naslijeđu Jadrana.
Na obje prečke zabilježeni su identični natpisi, napisani kombinacijom grčkog i latinskog alfabeta, što dodatno pridaje važnost ovim nalazima. Vjeruje se da natpisi sadrže ime vlasnika broda i možda ime božanstva kojem je brod bio posvećen. Arheolozi pretpostavljaju da je riječ o sidrima iz 1. stoljeća prije Krista, koja su izrađena za potrebe tadašnjih velikih trgovačkih brodova. Prema izvorima iz Općine Lumbarda, brod koji je koristio ova sidra vjerojatno se našao u ozbiljnim problemima, zbog čega je u pokušaju zaustavljanja ispušteno u more čak dva sidra.
Arheološki značaj otkrića
Arheološki stručnjaci ističu kako ovakva antička sidra pružaju dragocjen uvid u metode gradnje i sidrenja brodova u antičko doba. Sidra su konstruirana s centralnom drvenom gredom na koju su bile postavljene olovne prečke, čime su stvorena masivna sidra sposobna držati velike trgovačke brodove na mjestu, čak i u teškim vremenskim uvjetima. Ovako velika i teška sidra ukazuju na važnost trgovačkih ruta u to doba, kao i na jadransku obalu kao značajan trgovački centar.
Pronalazak sidara, kao i precizni natpisi na njima, dodatno potiču razmatranje o kulturnim utjecajima koji su prožimali tadašnju Dalmaciju. Koristeći grčke i latinske simbole, vlasnici brodova možda su izražavali svoje povezanosti s različitim kulturnim i religijskim tradicijama, koje su tada bile snažno prisutne na području Mediterana. Takvi natpisi često su služili i kao oblik zaštite, gdje se zazivalo božanstvo koje bi čuvalo brod i njegovu posadu.
Pronalazak postolja za minu iz Prvog svjetskog rata
Nedugo nakon što su otkrivene antičke prečke, u njihovoj neposrednoj blizini pronađen je i predmet nepoznate namjene, koji se kasnije pokazao kao postolje za minu iz Prvog svjetskog rata. Na njemu su bili ugravirani natpisi “FIAT – SAN GIORGIO, TORINO” i serijski broj 141, što svjedoči o njegovoj proizvodnji u tadašnjoj Italiji. Taj se predmet, igrom slučaja, našao na istom mjestu kao i antički nalazi, što dodaje još jednu dimenziju povijesne slojevitosti podmorja oko otoka Korčule. Ovaj neočekivani nalaz svjedoči o turbulentnoj povijesti Jadranskog mora, koje je bilo poprište trgovine, ratova i migracija kroz stoljeća.
Pronalazak predmeta iz različitih povijesnih razdoblja na istom mjestu simbolizira koliko su korčulansko podmorje i Jadransko more općenito bila ključna mjesta susreta kultura, trgovine, ali i sukoba. Kroz stoljeća, ovaj dio mora čuvao je brojne tajne o ljudima, događajima i različitim civilizacijama koje su prolazile ovim putem, ostavljajući tragove svoje prisutnosti u morskom dnu.
Izlaganje nalaza za javnost
Nakon pronalaska i vađenja iz mora, antička sidra trenutno su postavljena ispred restorana Maestral u Lumbardi, gdje ih posjetitelji mogu razgledati. Prečke su očišćene od naslaga i sedimenta koji su se nakupljali stoljećima, a u suradnji s Konzervatorskim odjelom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, dogovoreno je trajno izlaganje jednog sidra u Lumbardi, dok će se drugo preseliti u Gradski muzej u Korčuli.
Odluka o raspodjeli nalaza između Lumbarde i Korčule omogućuje lokalnoj zajednici i posjetiteljima da uživaju u povijesnoj baštini te dodatno potiče kulturni turizam u ovoj regiji. Izložbom ovih predmeta želi se istaknuti bogata antička povijest Jadrana, kao i važnost očuvanja kulturnih i arheoloških blaga koja svjedoče o životu i običajima u davnim vremenima.
Suradnja Sveučilišta u Zadru i Instituta ARS NAUTICA
Podmorsko istraživanje u Lumbardi realizirano je u suradnji sa stručnjacima sa Sveučilišta u Zadru te vanjskim suradnicima Instituta za pomorsku baštinu ARS NAUTICA, koji su istraživanje proveli od 26. do 29. lipnja 2024. godine. Suradnja ova dva znanstvena tijela omogućila je temeljito istraživanje i dokumentiranje nalaza, uz analizu koja doprinosi boljem razumijevanju pomorske povijesti i arheološkog bogatstva ovog područja.
Ovaj projekt je također potpomognut donacijom Chelsea N. Kellogg iz Sjedinjenih Američkih Država, koja je osigurala financijska sredstva za provođenje istraživanja i očuvanje nalaza. Ova donacija ističe važnost međunarodne suradnje u očuvanju kulturnih dobara te doprinosi promociji hrvatske kulturne baštine na globalnoj razini. Upravo zahvaljujući ovakvim doprinosima, istraživanja na području Lumbarde mogu se odvijati sustavno, uz stručni nadzor i visoke standarde arheološke zaštite.
Podmorska arheologija kao sve popularnija grana istraživanja
Podmorska arheologija sve je značajnija grana znanosti koja pomaže otkrivanju skrivenih dijelova povijesti i očuvanju vrijednih arheoloških nalaza. Jadransko more krije brojne ostatke brodova, sidara, oružja i drugih predmeta koji svjedoče o burnim povijesnim razdobljima. Ronilačka zajednica i znanstvenici iz Hrvatske i svijeta sve su zainteresiraniji za otkrivanje ovih podvodnih blaga, budući da takvi nalazi donose informacije o trgovačkim rutama, tehnikama gradnje brodova, ali i o običajima i vjerovanjima starih civilizacija.
Otkriće u Lumbardi tek je jedno u nizu važnih podvodnih nalazišta u Hrvatskoj koja svjedoče o bogatoj povijesti Mediterana. Osim doprinosa znanosti, ovi nalazi privlače turiste i ronioci iz cijelog svijeta, čime se dodatno potiče razvoj turizma. Hrvatska, poznata po čistom moru i atraktivnim ronilačkim lokacijama, postaje popularna destinacija za ljubitelje podvodne arheologije.
Kulturna i turistička važnost nalaza
Pronalazak antičkih sidara i postolja za minu iz različitih povijesnih razdoblja naglašava značaj Lumbarde i Korčule kao važnih arheoloških destinacija. Osim što obogaćuju kulturnu ponudu, ovakva otkrića potiču interes posjetitelja koji žele istraživati povijesnu baštinu i saznati više o antičkoj prošlosti Mediterana. Izložba ovih artefakata doprinosi turističkoj ponudi i obogaćuje kulturnu scenu Lumbarde i Korčule, čineći ih prepoznatljivima na karti arheoloških lokaliteta Europe.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija