JEDINSTVEN PROGRAM Kako klasična glazba oblikuje budućnost na otoku Korčuli
Dovesti klasičnu glazbu u život djeteta i iskoristiti njezinu moć za poticanje razvoja govora, motoričkih vještina i senzornih sposobnosti – temeljna je vrijednost programa Odgoj s glazbom. Upravo takvom misijom vodila se Marija Lozica kada je odlučila pokrenuti ovaj glazbeno-edukativni program na Korčuli. Korčula je jedini otok u Hrvatskoj s posebnim glazbenim programom za predškolsku djecu, a istovremeno je i najmanja franšiza programa koja obuhvaća cijeli otok Korčulu i poluotok Pelješac. Kako izgleda radionica s djecom i roditeljima te koje blagodati program donosi društvu i budućim generacijama, otkrila je osnivačica korčulanske franšize.
Misija: Pružiti otoku sve benefite programa iz velikih gradova
Odgoj s glazbom predstavlja jedinstven glazbeno – edukativan program koji je, još prije pet godina u Splitu, utemeljila glazbenica Lana Marasović. Program je osmišljen kako bi svako dijete, bez obzira na urođene predispozicije, imalo priliku rasti uz klasičnu glazbu. Kroz ples, pjevanje, sviranje i likovno izražavanja na posebno prilagođenom Orffovom instrumentariju, glazba postaje sredstvo kojim se potiču senzorni, motorički, psihoemocionalni te socijalni razvoj djeteta. Danas se smatra najcjelovitijim pristupom poučavanja glazbenog obrazovanja za djecu, a kvalitetu programa prepoznala je i Agencija za odgoj i obrazovanje. S više od 1500 polaznika, program je uspješno proširio svoje franšizno poslovanje u osam centara diljem Hrvatske i regije.
„Pokrenuti franšizu programa Odgoj s glazbom odlučila sam iz dubokog uvjerenja u kvalitetu ovog programa. Osjetila sam da je pametno osmišljen i temeljito razrađen, što me iznimno zaintrigiralo jer sam tražila načine kako razbiti stereotipe o klasičnoj glazbi i pridonijeti odgoju djece. Našla sam se u njegovoj inovativnosti koja briše granice dobi i donosi klasičnu glazbu djeci od najmlađe do predškolske dobi. I jednostavno, željela sam svojoj zajednici pružiti program koji postoji u puno većim gradovima. Danas sam iznimno ponosna što sam upravo te benefite uspjela donijeti na Korčulu,“ kazala je Marija Lozica.
Uz glazbu djeca rastu, uče i razvijaju se
U programu Odgoj s glazbom, standardi kvalitete postavljeni su na vrlo visokoj razini. Program sustavno prati obrazovne smjernice struke vezane za razvoj djeteta, dok se tim kontinuirano educira u suradnji s psihoterapeutima, radnim terapeutima i logopedima. Svaki zvuk predstavlja priliku za učenje, a svaki pokret utječe na razvoj novih vještina. Program ne nameće obrasce ponašanja niti postavlja norme, već potiče djecu da pronađu vlastiti ritam i razviju osjećaj za harmoniju vlastitog svijeta. Radionice u Korčuli namijenjene su djeci od jedne do šest godina i organizirane su u skupine ovisno o dobi i preferencijama djece.
„U srcu naše franšize je nepokolebljiva ljubav prema djeci. Svaki aspekt programa, svaki ton, svaka nota, isprepliće se s tom ljubavlju. Atmosfera na satovima je topla, ugodna i vesela. Kroz glazbu, stvaramo prostor u kojem djeca rastu, uče, izražavaju svoje emocije i razvijaju se s osjećajem sigurnosti i podrške. Vjerujemo u moć klasične glazbe da potakne dječju maštu, razvije kreativnost i osnaži emocionalni i intelektualni razvoj. Motivira nas spoznaja da kroz naš program možemo pozitivno utjecati na svaki segment djetetova razvoja. Od motoričkih vještina do socijalnih interakcija, od emocionalne inteligencije do kognitivnih sposobnosti – sve te dimenzije djetetova života hrane se upravo tu, u našem malom svijetu“, naglasila je osnivačica korčulanske franšize.
Najzdraviji pristup u odnosu roditelj – dijete
Program je utemeljen na načelima povezujućeg roditeljstva, s fokusom na razvoju snažnih veza između djece i roditelja. Njihov cilj je potaknuti zdrave odnose unutar obitelji, što pozitivno utječe na opću kvalitetu međuljudskih odnosa u društvu. Povezujuće roditeljstvo stavlja naglasak na čvrstu vezu između djeteta i roditelja kao temelj za djetetovu dobrobit te potiče prakse koje tu vezu jačaju – poput odgovaranja na djetetove potrebe, nošenja, dojenja i spavanja s djetetom. Također, ovaj pristup promiče pozitivnu disciplinu koja uključuje učenje kroz pozitivno usmjeravanje, a koju prakticiraju i na radionicama u Korčuli.
„Želim da roditelji vide glazbu kao sredstvo povezivanja s vlastitim djetetom, da shvate koliko ona može biti važna za dječji razvoj i kako pozitivno utječe na njega. Kroz naše aktivnosti, želim educirati roditelje o dječjem razvoju i poticati ih da prepoznaju svu raskoš mogućnosti koje glazba donosi u život djeteta. Nastojimo osvijestiti važnost glazbe u dječjem svijetu te istaknuti sve načine na koje ona može obogatiti cjelokupni razvoj djeteta. Posebno me dirne činjenica da se uz glazbu grade neraskidive emocionalne veze povezujućeg roditeljstva kao najzdravijeg pristupa u odnosu roditelj – dijete, pružajući roditeljima podršku koju oni dalje prenese na djecu“, – zaključila je glazbenica Marija Lozica.
Glazbeno – edukativne radionice održavaju se jednom tjedno u Ulici Ante Starčevića 6 u Korčuli, a voditeljice pozivaju sve zainteresirane da im se obrate na mail adresu odgojsglazbom.korcula@gmail.com ili putem društvenih mreža programa.