Slučaj koji je iznenadio i farmaceute: Pogledajte što je jedan pacijent donio u ljekarnu
Pregledom kućne ljekarne pronašli ste i lijekove kojima je istekao rok trajanja i koje trebate baciti. No, ti lijekovi nikako ne bi smjeli završiti u smeću ili kanalizaciji jer postoji odgovorniji način njihova zbrinjavanja.
-Svi ti lijekovi moraju se zbrinuti u ljekarnama, lijekove koje više ne koristite nemojte čuvati već ih donesite nama. Ljekarne imaju potpisane ugovore s licenciranim tvrtkama za zbrinjavanje medicinskog otpada tako da se oni zbrinu na propisan način i nemaju štetan utjecaj na okoliš – tumači jedna ljekarnica.
Procedura je pri tome jednostavna, sve što trebate je ostaviti ih u zelenoj kutiji za odlaganje u ljekarni ili ako je nema obratiti se ljekarniku. Količine lijekova koje se zbrinu su pri tome iznenađujuće velike.
Rodišnje se manjem gradu tako prikupi više od sto kilograma medicinskog otpada, a sigurno ne donose svi pacijenti svoje lijekove u ljekarne i da je to samo jedan dio koji prođe kroz ruke ljekarnika.
Procjenjuje se da se u Hrvatskoj godišnje izda lijekova vrijednih više od milijarde eura, a da ih čak polovina propadne. To znači da oko 500 milijuna eura ode u dim i tako svake godine.
Razlozi zbog kojih lijekovi završavaju u medicinskom otpadu su brojni. Dijelom zbog isteka roka trajanja, kada primjerice netko kupi tablete protiv bolova, povišene temperature, ne popije sve jer mu srećom ne trebaju i tako prođe rok trajanja, pa se u predanim lijekovima nađu i kapi za nos, sirupi. Drugi razlog je kada pacijent premine, pa njegovi ukućani predaju lijekove koje je koristio, ali isto tako dio lijekova u medicinskom otpadu završava i zato što pacijenti propisanu terapiju ne uzimaju redovito, pa se bacaju i antibiotici i ostali lijekovi izdani na recept.
Zabilježen je slučaj gdje je u ljekarnu predano čak 20 kutija originalnog lijeka s dobrim rokom trajanja. Lijek je ostao što znači da pacijent nije koristio svoju terapiju kako treba, ali ga je redovite podizao.
Uz to što terapiju treba uzimati redovito, pacijentima se preporučuje da redovito prate stanje svojih kućnih ljekarni, prate rokove trajanja i da sve lijekove kojima je rok trajanja izašao donesu u ljekarnu gdje će ih zbrinuti na adekvatan način. Istraživanja diljem EU pokazala se da ne rade svi tako, pa su brojne rijeke zagađene njihovom otopinom.