Svako drugo dijete izloženo je nekom obliku nasilja u školi, kako roditelji mogu prepoznati problem
Svjetski dan ružičastih majica, koji se obilježava svake godine u veljači, globalna je inicijativa usmjerena na podizanje svijesti o vršnjačkom nasilju, posebno bullyingu.
Ovaj dan posvećen je promoviranju prijateljstva, solidarnosti i razumijevanja među mladima, te poziva na prevenciju nasilnog ponašanja u školama i zajednicama.
Inicijativa je nastala u Kanadi 2007. godine, kada su dvojica srednjoškolaca odlučila nositi ružičaste majice kao odgovor na nasilje koje je jedan od njihovih vršnjaka doživio zbog toga što je nosio ružičastu majicu na početku školske godine. Ovaj čin postao je simbol borbe protiv nasilja i diskriminacije, a ideja se brzo proširila diljem svijeta.
Psihologinja Nina Crnogorac Šabić ističe kako istraživanja pokazuju da je svako drugo školsko dijete izloženo nekom obliku vršnjačkog nasilja.
“Procjene, odnosno istraživanja su pokazala da je otprilike 30 posto djece izloženo nekom obliku među vršnjačkog nasilja. Ali, recimo, napravljeno je detaljno istraživanje na području Grada Zagreba, što bi se onda nekako moglo usporediti s ostatkom Hrvatske, gdje je otprilike 50 posto djece bilo izloženo tjelesnom ili verbalnom nasilju od strane vršnjaka, a isto tako otprilike 50 posto je bilo uključeno u neki od oblika elektroničkog nasilja. Mislim da je uvijek najbolje imati dobar odnos sa svojim djetetom i da ono da ima povjerenje u nas i da nam takve neke stvari može povjeriti. Međutim, isto tako roditelji moraju jako dobro voditi računa o ponašanju svoje djece. Najčešće djeca koja su izložena buildingu u školi pokazuju određene simptome. U početku je to izbjegavanje odlazaka u školu pa ih boli glava, stomak, nešto ili recimo promjene rutu kojom idu do škole ili mole roditelje da ih voze ili nešto u tom smislu. Međutim, ako je to nasilje potraje malo duže, onda se mogu javiti neke poteškoće u vidu depresivnog ponašanja, tako da čim se primijete neke značajnije promjene kod djeteta, bilo bi dobro posavjetovati se sa stručnom osobom”, objasnila je Crnogorac Šabić.