Umjetna inteligencija ukrala je posao prevoditeljima, moramo naučiti da nam bude pomagač, a ne neprijatelj

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Sve više prevoditelja ostaje bez posla jer im je umjetna inteligencija bez po muke ukrala posao. Ona puno brže prevodi ogromne količine materijala za koje bi čovjeku trebalo puno vremena, no osim prevoditeljima čini se da umjetna inteligencija sve više prijeti i umjetnicima, a osobito piscima.

Ostaje pitanje može li umjetna inteligencija izraziti emociju i prenijeti je na čovjeka baš kao što to može čovjek, pita se poznata hrvatska autorica Monika Herceg.

“Ja nekako vjerujem da je ljudska imaginacija ipak i dalje nešto što ovisi o jako puno faktora. Primjerice, kad mi pišemo to nije samo isključivo produciranje teksta već puno toga ovisi o emocijama, ovisi o iskustvu i o nizu drugih faktora sa strane, tako da je zapravo potrebna kompleksnost ljudskog bića da bi se stvorio književni tekst. Ono što mislim da će se svakako dogoditi je da će jednostavno prosječnost biti vrlo jednostavno zamijenjena umjetnom inteligencijom jer na kraju zašto ne bi umjetna inteligencija mogla napisati prosječan tekst.
Ono o čemu se kod nas možda premalo govori jest da je umjetna inteligencija već zakoračila u svijet umjetnika pa se tako ona koristi na veliko u pisanju scenarija.
Mi smo možda već kasno otvorili te rasprave jer su po pitanju ove teme vani u ostatku svijeta itekako velike rasprave.
Umjetna inteligencija se koristi za pozadine filmova u smislu da se više uopće neće koristiti bilo kakva vrsta okoliša u snimanju budući da umjetna inteligencija može producirati apsolutno sve pozadine, tako da mislim da mi dolazimo u nekakvu eru u kojoj će to biti tehnologija koja nam je svakodnevna.”

No ostaje pitanje što možemo napraviti da nam umjetna inteligencija, koja nudi brojne prednosti i rješenja, ne postane neprijatelj. “Ono što meni se čini da možemo napraviti jest prilagoditi se situaciji. Zapravo je pitanje na koji način možemo pomoći sebi i na koji način koristimo taj alat da nam ne bude neprijatelj, nego da nam bude pomagač u radu. Osobno smatram po pitanju umjetnosti da izvanredni književni tekstovi neće moći biti zamijenjeni. Mislim da prosječni generički književni tekstovi hoće moći biti zamijenjeni, ali ja u tome također vidim i nešto što dovodi do evaluacije umjetničkog rada,” kazala je Herceg.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!
Pravila o privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kad se vratite na naše web mjesto i pomažu našem timu da shvati koji su dijelovi web mjesta vama najzanimljiviji i korisniji.

Pravila o privatnosti