Koliko će koštati kava u kafićima nakon novog šoka na burzama
U posljednjih deset dana cijene kave dosegnule su najvišu razinu u gotovo pola stoljeća, što je posljedica očekivanja lošeg uroda u Brazilu uslijed suše. Od početka godine cijena Arabice porasla je čak 75 posto, svrstavajući je među najbrže rastuće poljoprivredne sirovine, zajedno s kakaovcem čija je cijena gotovo udvostručena, prenosi DW.
Unatoč rastu cijena, potrošnja ostaje visoka i doseže rekordne razine. Slični poremećaji utječu i na zrna iz Vijetnama i Indonezije, koja se često koriste za instant kavu i espresso. Ova poskupljenja već se osjete u trgovinama i kafićima, a očekuje se da će se njihov utjecaj na potrošače intenzivirati, iako neka tržišta još uvijek uživaju zaštitu dugoročnih ugovora i zaliha.
Iz Hrvatske udruge poslodavaca očekuju daljnji kratkoročni rast cijena kave. Porezno opterećenje kave u Hrvatskoj premašuje 30 posto, što potiče prekograničnu kupnju, destimulira potrošnju i povećava visoke troškove birokracije te kompleksnost, pa u cilju efikasnosti i rasterećenja poslovanja HUP predlaže ukidanje posebnog poreza na kavu.
Ovaj porez nema niti jedna članica EU u okruženju, a neke čak primjenjuju nižu stopu PDV-a na ovaj proizvod (Italija, devet posto). Ukidanje ovog posebnog poreza u zemljama poput Rumunjske i Slovenije rezultiralo je povećanjem službeno registrirane količine kave i rastom prihoda od PDV-a.
Iako je posljednjih pet godina uvoz kave vrijednosno gotovo udvostručen na 104 milijuna eura, količinski uvoz kave je iz godine u godinu sve manji.
Kako će se to odraziti na cijene u kafićima? Već je sada espresso u kafićima skup i preskup, ovisno o gradu i lokaciji, od eura i pol do 2,5 eura pa i više. Ugostitelji imaju prigodu za nova poskupljenja koja će opravdati svjetskim cijenama iako će i dalje profiti baš na kavi biti najveći.