IZVRSNA INICIJATIVA S JUGA Oni žele potaknuti obrađivanje napuštenih zemljišta i poboljšati život na otocima

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

S ciljem revitalizacije zapuštenih poljoprivrednih parcela udruga Novi otok iz Vele Luke pokrenula je projekt “Uredimo napuštenu zemlju naših otoka”. Želja im je potaknuti obrađivanje napuštenih zemljišta kako bi povećali poljoprivrednu produktivnost, ali i poboljšali kvalitetu života na otocima.

“Pokušavamo osvijestiti građane, da reagiraju i traže rješenja za napuštena zemljišta. Zakon propisuje da se neodržavanje poljoprivrednog zemljišta novčano kažnjava, što se ne provodi iz različitih razloga. Željeli bismo da zemljišta budu uređena, a naš je prijedlog da se ta zemljišta, pod određenim uvjetima i uz određene obveze, daju na korištenje ljudima koji bi ih htjeli obrađivati. Sigurni smo da bi to poboljšalo život na otocima i spriječilo iseljavanje”, kazala je Katica Smojver iz udruge Novi otok koja je u suradnji s udrugama Atento iz Blata i Miro iz Orebića pokrenula i Otočnu eko platformu, projekt pomoću kojeg nastoje mapirati zapuštene poljoprivredne parcele na Lastovu, Mljetu i Korčuli. 

Nesređeno vlasništvo jedan je od najvećih uzroka ove situacije, međutim Smojver ističe kako to ne smije biti razlog zbog kojeg bi se odustalo od rješavanja problema. 

“Za početak nema nikakvih analiza o tome koliko je uopće zapuštenih poljoprivrednih parcela. Zahvaljujući Parku prirode Lastovsko otočje i Nacionalnom parku Mljet, za te otoke postoje nekakvi podaci, dok za Korčulu nema nikakvih analiza. Mi predlažemo da se krene s mapiranjem, a zatim da se kontaktiraju vlasnici. Situacija je tu jako komplicirana, jer podaci iz zemljišnih knjiga nisu godinama ažurirani i često su pogrešni”, kazala je Smojver. 

Naša sugovornica navela je i iskustva iz Grčke i Španjolske, gdje se upravo kroz velike projekte, koji su uključivali sve dionike lokalne zajednice, pristupilo rješavanju ovog problema. 

“Jedni su napuštena zemljišta ustupili beskućnicima i mladim obiteljima, dok su drugi u projekt uključili i studente koji su snimali katastarske čestice, nakon čega se stupilo u kontakt s vlasnicima koji su se potom izjasnili žele li obrađivati zemlju ili ne. Međimurska županija bila je prisiljena reagirati. Na zapuštenim vinogradima pojavila se bolest vinove loze koja se krenula širiti, zbog čega su stradali i brojni održavani vinogradi. Kako bi se problem što prije riješio lokalna samouprava propisala je visoke novčane kazne za neodržavanje, ali i pružila pomoć u sanaciji zemljišta i vinograda”, rekla je Smojver te istaknula kako se nada da će se na otocima stvari riješiti prije nego li se dogodi slična situacija kao u Međimurju. 

Kroz različite aktivnosti udruga Novi otok nastoji potaknuti održivu poljoprivredu te organizira radionice biodinamičke poljoprivrede kako bi naglasili važnost održivog obrađivanja zemlje.

“Ideja nam je, ne samo potaknuti obrađivanje zapuštenih zemljišta, nego i promijeniti stavove u poljoprivredi, a sve u želji da očuvamo prirodu i otok”, zaključila je Katica Smojver iz udruge Novi otok.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!