Najbolje su poslovali za vrijeme pandemije, a sad zarađuju preprodavači, sve se radi na divlje
Hrvatski poljoprivrednici susreću se s nizom problema u ovom sektoru poput nedostatka radne snage, nelojalne konkurencije, klimatskih promjena…
Član Odbora za povrtlarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Matko Babić, koji je inače iz doline Neretve, kazao nam je koji su stvarni problemi poljoprivrednika na krajnjem jugu. On ističe kako je najveći problem na jugu neriješeno pitanje oko dodjele poljoprivrednog zemljišta.
“To se nije 30 godina riješilo, a u Pločama nikako. Sve se radi na divlje. Osim toga, problem nam predstavlja i nelojalna konkurencija iz trećih zemalja odakle se uvozi roba upitne kvalitete, koriste se nedozvoljena sredstva za uzgoj koja mi ne smijemo koristiti pa se moramo boriti s raznim štetočinama i onda imamo skupu proizvodnju, dok oni s jeftinim stvarima rješavaju svoje probleme”, naveo je Matko Babić.
Naglasio je kako se poljoprivrednici u takvom sustavu bore, a oni koji prežive opstaju mukotrpnim radom.
“Iz godine u godinu je sve teže i teže, ali eto nekako preživljavamo, prodajemo robu na veliko i na malo, radimo po 24 sata… Sve je manje proizvođača i svake godine se osjeti pad proizvodnje. Teško nam padaju i klimatske promjene koje su svake godine sve teže”, navodi on.
Za poljoprivrednike je stanje, dodaje Babić, bilo najbolje tijekom perioda pandemije koronavirusa.
“Tad je uvoz bio smanjen i onda smo mogli naše proizvode plasirati po normalnim cijenama. No, čim su mjere na granicama popustile uvoz se povećao i sve se vratilo na prijašnje stanje s dumping cijenama”, govori poljoprivrednik s krajnjeg juga Hrvatske.
Istaknuo je kako je u dolini Neretve potrebno riješiti dodjelu poljoprivrednog zemljišta kao i navodnjavanje, a uz to su tražili od Ministarstva da se na deklaracijama istakne podrijetlo hrvatskih proizvoda.
Babić dodaje kako su takvi proizvodi najčešće skuplji zbog jednog razloga.
“Krajnji korisnik plati najveću cijenu jer proizvod koji se prodaje kao domaće prođe puno ‘ruku’. Moja roba do krajnjeg kupca prođe tri do četiri preprodavača koji u konačnici dižu cijene, a proizvođač najmanje zaradi”, zaključio je za Jug info Član Odbora za povrtlarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Matko Babić.