Voćna muha ‘pojela’ pola uroda mandarina, a o tome u Ministarstvu pojma nemaju. Još jedna takva godina i – kraj

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Situacija u Neretvi s brojem Sredozemne voćne muhe nikako nije dobra, što se odrazilo i na jako slabu godinu mandarine, kazao je predsjednik Udruge proizvođača agruma i povrća “Neretvanska mladež” i agronom Željko Bjeliš, te dodao kako prošle godine suzbijanje voćne muhe tzv. sit-tehnikom nije provedeno te kako prošle godine Ministarstvo poljoprivrede i HAPIH nisu uspjeli u nabavci sterilnih muha, koje inače služe za suzbijanje nametnika, ove godine ogroman je broj nametnika odnosno sredozemne voćne muhe.

“Imali smo jednu ispod prosječnu godinu s urodom. Proizvođači su jednostavno očekivali normalnu godinu i berbu sa zadovoljavajućom cijenom. Imamo veliku populaciju štetnika sredozemne voćne muhe, koji pravi štetu na plodovima, a oni su ove godine ih dovezli iz Španjolske, ali oni još nisu uspjeli spriječiti ostale muhe da uništavaju plodove. Dakle, uz to nije provedena ni jedna kemijska ni nikakva druga metoda zaštite. Populacija divljih muha se toliko povećala da jednostavno ova količina koja je ispuštana nije mogla učiniti ništa”, rekao je Bjeliš.

Kemijska sredstva se ne koriste u prevenciji napasti, jer će kemijskim djelovanjem ubiti i ove španjolske sterilne muhe.

“Inače, kemijska sredstva malo i minimalno koristimo u zaštiti mandarine, odnosno, izbor je pao na svega jedan jedini preparat, ali budući da se ispuštaju sterilne muhe, nema smisla da proizvođači rade zaštite. Ako rade zaštite, onda će pobiti i ovo što oni rade, tako da praktički bi anulirali rad koji provodi HAPIH. Dogodilo se to što se dogodilo. Šteta je velika kako za proizvođače, tako i za distributere mandarina.”, rekao je Bjeliš.

Bjeliš, ističe kako ne zna tko će pomoći proizvođačima nakon ove loše godine.

“Ne znam tko će to ove godine uspjeti proizvođačima nadoknaditi i hoće li Ministarstvo intervenirati s kakvom mjerom potpore proizvođačima. Vidimo da ni u Županiji nisu najbolje upoznati sa situacijom koja je trenutačno, odnosno u zadnjih mjesec dana, vlada u dolini Neretve s mandarinom. Bilo bi svakako dobro da i povjerenstvo za mandarine, koje je imenovao župan i sve druge institucije, pojedinci i udruge, vide probleme koji se događaju na terenu, te da se napravi plan daljnjeg djelovanja kako se ovakva situacija ne bi ponavljala”, istaknuo je Bjeliš.

Nedavno se potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro sastao s predstavnicima Udruge proizvođača agruma i povrća „Neretvanska mladež“ te predstavnicima HPK Odbora za voćarstvo i Odbora za agrume, ali prije same reakcije proizvođača nisu znali koliki je zapravo problem u Neretvi.

“Bili smo poslali izvješće Ministarstvu o situaciji kakva je na terenu. Nažalost, dok mi to izvješće nismo poslali, ni oni u ministarstvu nisu znali koliki su problemi u dolini Neretve sa Sredozemnom voćnom muhom. Slijedom tog našeg izvješća, ministar je inicirao sastanak s proizvođačima, s HAPIH-om i sa svim mjerodavnima te smo održali jedan online konstruktivan sastanak. Mislim kako bi ti zaključci koji su doneseni trebali, ako krenu u pravom smjeru, donijeti željene promjene koje mi proizvođači u Dolini Neretve očekujemo”, rekao je Bjeliš.

Svi proizvođači očekuju razrješenje problema jer, ponavljanjem, ovakve katastrofalne godine značile bi potencijalni kraj proizvodnje mandarine u Neretvi, navodi Bjeliš.

“Teško je prognozirati što će biti u sljedećoj godini. Bude li se ovako ofrlje pristupalo ovom problemu, suzbijanja mediteranske voćne muhe u Dolini Neretve, problema će biti sigurno. Ako bismo imali još jednu ovakvu godinu, to će značiti kraj proizvodnje mandarina u dolini Neretve. Mi proizvođači smo uprli sve snage da sve, što je moguće, kvalitetnije i bolje, animirano sve donositelje odluka kako se ovakva situacija ne bi ponovila i kako bi proizvođači mandarina u Dolini Neretve ne bi došli u situaciju da jednostavno bude nemoguće ubrati bilo koji agrum i naranču, mandarinu i klementinu jer je sve to ubodeno muhom. Ako se ova situacija ponovi dogodine, to će značiti kraj proizvodnje u Dolini Neretve i ne znam što će u budućnosti slijediti”, zaključio je Predsjednik Udruge proizvođača agruma i povrća “Neretvanska mladež”.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!