I dubrovačko izaslanstvo u koloni, zašto je osuđena samo jedna osoba za težak zločin
Mimohodom “Korak po korak” i polaganjem vijenaca kod Središnjeg križa na groblju sv. Luke, u Škabrnji je završeno središnje obilježavanje 33. obljetnice stradanja toga ravnokotarskoga mjesta.
Mimohod, u kojem su, uz brojne hrvatske građane bili i predsjednik Republike Zoran Milanović te izaslanstva Vlade i Sabora, krenuo je s Trga dr. Franje Tuđmana, a predvodili su ga pripadnici Hrvatske vojske sa zastavama svih ratnih postrojbi, kadeti Policijske akademije, članovi povijesnih postrojbi, obitelji stradalih i nestalih hrvatskih branitelja i civila te hrvatski branitelji.
“U ponosnoj i dostojanstvenoj velikoj koloni u Škabrnji prisjetili smo se svih žrtava Domovinskog rata i svih žrtava Vukovara i Škabrnje.
U čovjeku, koji nije izravno doživio strahote srbočetničke horde početkom devedesetih godina prošlog stoljeća, priče branitelja i ljudi koji su svjedočili tim najtežim trenucima hrvatske povijesti bude neizmjeran osjećaj poštovanja i zahvalnosti prema svima koji su svoje živote utkali u temelje samostalne Republike Hrvatske.
I zato nikada ne smijemo i nećemo zaboraviti sve žrtve Domovinskog rata!,” napisao je Joško Cebalo, dožupan pod dojmom obilježavanja Dana sjećanja u tom mjestu u zadarskom zaleđu.
Dojmove je na Facebooku podijelio i Frano Jeričević, kandidat HDZ-a za gradonačelnika Korčule. Emotivno je napisao: “Škabrnja, tvoji heroji i tvoje rane nikada neće biti zaboravljeni. Danas i uvijek, u srcima nosimo sjećanje na njih s tugom, ponosom i zahvalnošću.”
Jedan od svjedoka svakako je zapovjednik obrane Škabrnje Marko Miljanić. On svake godine sudjeluje u obilježavanju Dana sjećanja u svom mjestu. Naglasio je kako nitko ništa nije napravio da se zločinci dovedu pred sud pravde.
“Da zamažu oči će baciti neku medicinsku sestru, pilićarku. Gdje su pukovnici? Ja ću im dati adrese u Beogradu. Gdje su oni koji su doveli specijalce na Jabuku, zna se sve tko je ratovao, nismo mi u Zanzibaru da ne znamo tko nas je napao“, kaže Miljanić.
“Nismo mi pali u jednom danu, mi smo tri mjeseca vodili borbu da sačuvamo ovo svoje ovdje i platili smo cijenu jer nismo htjeli bježati. Nitko nije odgovarao i nitko neće odgovarati. Mora se promijeniti politika prema hrvatskim braniteljima”, jasno poručuje Miljanić.
Podsjetimo, 18. studenoga obilježava se 33. godišnjicu stradanja civila i branitelja u Škabrnji u napadu koji su pod zapovjedništvom Ratka Mladića počinili pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi.
Toga dana mučki je ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja. Nakon rata još je šestero mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava.
Do oslobođenja u Vojno-redarstvenoj operaciji Oluja 1995. godine u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.
Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijelo je područje minirano. Civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristegu, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni.
Za zločine u Škabrnji osuđena je samo nekadašnja medicinska sestra Zorana Banić, i to za kršenje međunarodnog prava, odnosno za sudjelovanje u napadu i ubijanju stanovništva u Škabrnji 18. studenoga 1991.
Najprije je u odsutnosti osuđena na 20 godina zatvora, a po uhićenju u Švicarskoj 2001. i izručenju Hrvatskoj na ponovljenom suđenju bila je osuđena na 13 godina zatvora. Nakon poništenja te odluke na još jednom ponovljenom suđenju osuđena je na deset godina, a Vrhovni sud je smanjio tu kaznu na šest godina. Iz zatvora je izašla u listopadu 2007. godine.