Dubrovačko područje je pravi raj za jesensku gozbu i jačanje: Ovo su hit namirnice po savjetu nutricionistkinje

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Iako šarena u svom začetku, padom temperature i nedostatkom sunčanih sati jesenske boje polako obuzimaju naše dane.

Laganu odjeću postupno mijenjamo toplijom, a i naše je tijelo prisiljeno ‘mijenjati brzinu’ pa se tako mijenjamo i mi kad je prehrana u pitanju.

Naime, jesenska prehrana je specifična i traži nešto više kalorija i energije nego u ljetnom periodu. Nutricionistkinja Mirna Sentić govori nam kako s obzirom na niže temperature ne gubimo toliko vode i zbog toga tijelo traži neke druge vrste namirnica.

„Tijelo želi povećati apetit. Također smo malo više umorniji, veća je želja za spavanjem, melankolični smo i razdražljivi zbog promjene hormona koji se nalaze u nama. Čim nema sunca, nema ni vitamina D. Također, melatonin je hormon sna koji se luči kada zađe sunce, odnosno kada krene tama u danu. To znači da možemo biti sneniji s obzirom na to da će se melatonin početi ranije lučiti. Također, kortizol je hormon stresa koji se može u višoj mjeri javiti kroz jesen i sve jesenske obveze“, pojasnila je Mirna Sentić.

Jako je bitno, savjetuje Mirna, pratiti znakove tijela i onda uskladiti prehranu s tim znakovima. Ne smijemo to negirati nego upravo suprotno, prigrliti i naći rješenja kroz prehranu. Ako govorimo o jesenskom voću i povrću, prioritet treba dati sezonskom, a to su jabuke, kruške, šljive, dunje, šipke, mandarine, limune.

„Sada nam kreću i klementine, odnosno aleksandrini, i naravno naranče oko Božića. Ono što mogu preporučiti s ciljem štednje je da napravite trampu s nekim tko ima recimo narančine, a vi limune. To bi bilo idealno. Što se tiče nutritivne vrijednosti, biramo ono što nam iz nekih provjerenih izvora i s pravom etiketom“, savjetuje nutricionistkinja.

Ako govorimo o povrću, zemljani tonovi prevladavaju: bundeva, batat, korjenasto povrće, mrkva, poriluk, repa, cikla, također mnoštvo gljiva.

„Jako je važno birati različite boje na tanjuru. Bilo bi dobro da imate barem tri različite uz sve ove namirnice koje sam spomenula. I onog trenutka kada uložite u neku od takvih namirnica, trebate znati da ih trebate stvarno iskoristiti na sve načine. Bundeva može ići i u juhu, salatu, može ići u pečenje, rižote… Ista stvar je i s bilo kojom kupusnjačom, ciklom… Zapravo je najvažnije poštovati tu namirnicu“, naglašava Mirna.

Tu su nam i orašidi i sjemenke, žitarice i mahunarke i svakako treba spomenuti tople začine.

„Cimet, klinčić, kadulja, kurkuma… Sve to možemo koristiti za jačanje imuniteta u danima kada je hladnije, kada smo više u zatvorenim prostorima i kada nema sunca. Tad su nam stvarno potrebni. Imuno kompromitirani smo i to je način kako iznutra možemo podržati tijelo s velikim dozama vitamina D, velikim dozama voća, povrća, orašida, sjemenki  koje imaju obilje zaštitnih protektivnih masnoća i na kraju, začina koji će protektivno djelovati na krv“, zaključila je nutricionistinja iz Dubrovnika Mirna Sentić.

Kate Lujo


PODIJELI S PRIJATELJIMA!