Državna tvrtka tijekom radova oštetila kuću: Puknuća su veća nego što bi trebala biti
Općinski sud u Metkoviću presudio je da Hrvatske vode moraju isplatiti 15.373,27 eura vlasniku kuće iz Opuzena zbog štete nastale tijekom radova na uređenju obale Male Neretve. Također, dužni su mu podmiriti troškove postupka od 4.614,89 eura. Presuda obvezuje Hrvatske vode na isplatu uz zakonske zatezne kamate zbog nepoštivanja ograničenja težine mehanizacije korištene u blizini tužiteljeve kuće. Prema nalazima sudskih vještaka, radovi su izazvali dodatna oštećenja na već starijoj građevini. Hrvatske vode, međutim, osporavale su tužbene navode i branile se u nekoliko ključnih točaka.
U svojoj obrani, Hrvatske vode tvrdile su da tvrdnje tužitelja nemaju pravno utemeljenje te da nema dokaza za njegov zahtjev. Argumentirali su kako ne postoji uzročno-posljedična veza između izvođenja radova i oštećenja koja je prijavio tužitelj, ističući da on nije pružio čvrste dokaze koji bi povezali štetu na njegovoj kući s njihovim aktivnostima. Hrvatske vode također su naglasile da je kuća sagrađena prije 1968. godine, a dijelovi čak i prije Drugog svjetskog rata, što znači da su već postojala značajna oštećenja zbog starosti i konstrukcijskih nedostataka. U obrani su naveli i da su pri početku radova napravili snimke dronom, čime su dokumentirali početno stanje objekata uz prometnicu.
Sud je u konačnoj presudi, međutim, prihvatio nalaze dvaju sudskih vještaka, koji su u svom izvješću potvrdili tvrdnje tužitelja o šteti i njenom uzroku. Građevinski inženjer koji je već u izvansudskom postupku bio angažiran na procjeni štete, utvrdio je postojanje napuknuća i nestabilnosti objekta uz prometnicu koja su dodatno pogoršana radovima. Njegovo vještačenje pokazalo je da su radovi uzrokovali nove pukotine te proširili postojeća napuknuća. Fotografije koje je priložio pokazale su teška vozila i kamione na uskoj prometnici tik uz tužiteljevu kuću.
Drugi vještak proveo je detaljniju procjenu nakon što su tužitelj i prvi sudski vještak zatražili dodatno ispitivanje utjecaja radova. On je potvrdio da je težina korištene mehanizacije premašivala dopuštenih 7,5 tona te da takva mehanizacija uzrokuje podrhtavanje tla, što može destabilizirati konstrukciju objekata na mekšem tlu. U svom nalazu je naglasio da starost i loša konstrukcija kuće utječu na osjetljivost građevine, ali da su teška vozila, poput kamiona nosivosti od 35 tona, korištena tijekom radova, dodatno pogoršala stanje i uzrokovala nova oštećenja. Objasnio je da su pukotine koje su nastale na kući veće nego što bi se moglo očekivati s obzirom na starost objekta. Potvrdio je da su kamioni i bageri korišteni na mekšem tlu uz prometnicu, čime su dodatno povećali rizik od podrhtavanja i oštećenja. Na temelju tih nalaza, sud je ocijenio da je šteta koju su Hrvatske vode prouzročile daljnjim radovima i neprimjerenim korištenjem teške mehanizacije dovoljno dokazana.Presuda je nepravomoćna.