Šaroliki trendovi u vinskoj industriji vladaju i na jugu, a jedan je duboko nelogičan

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Vinska industrija itekako je važna gospodarska grana u Hrvatskoj.

Vinari s krajnjeg juga Hrvatske idu u korak s novim trendovima na tržištu što dokazuje modernizacija tehnologije, ulaganje u brendove i kvalitetu vina. Različitost podneblja i povoljni klimatski uvjeti pogoduju vinarima. Sve to razvija destinaciju i daje joj dodatni sadržaj.

U zadnjih nekoliko godina svjedočimo otvaranju novih vinarija i sve boljoj ponudi vinskih doživljaja. Na jugu su posebno prepoznatljive vinske ceste, posjeti vinogradima, kušaonice vina, muzeji vina, radionice i predavanja o vinima.

Vino okuplja ljude, a nadaleko su poznati vinari s Pelješca, Korčule, Doline Neretve i Konavala.

PAD VINOGRADSKIH POVRŠINA

Pitali smo iskusne vinare s juga koji trendovi trenutno vladaju.

Frano Milina Bire iz Lumbarde koji je poznat po Grku govori kako je dosta mladih uključeno u proizvodnju vina u čemu su pronašli svoju egzistenciju. Poznati korčulanski vinar smatra kako je to dobro, no ističe jedan problematičan trend.

“Sve više pažnje se polaže na otvaranje proizvodnih pogona, no zbog imovinsko-pravnih odnosa i drugih regulativa, sadnja vinograda je u stagnaciji. Zbog svega toga svake godine imamo pad ukupne površine pod vinogradima, dok se u isto vrijeme sve veći broj ljudi registrira kao proizvođači vina. To je nelogično i treba pratiti kako će se to u budućnosti odraziti”, kazuje Milina.

Dodaje kako vlada velika potražnja za grožđem zbog čega cijene rastu.

“Više nitko ne gleda kvalitetu grožđa niti se plaća po kvaliteti nego po količinama”, zabrinut je Franko Milina Bire.

Branko Prović iz neretvanske vinarije Prović govori kako se stilovi vina sve više disperziraju.

KOD NAS NE PROLAZI GLOBALNA PRIČA

“U ponudi imamo više različitih i biodinamičkih oranž vina. Više nisu aktualne podjele ne bijela i crna nego su ponude i podjele šire. Disperziranje će dovesti do širenja na tržištu kroz različite stilove pa će svi imati šanse”, smatra vinar Branko Prović.

Konavoski vinar, vinski znalac i kralj Malvasije Niko Karaman smatra da treba predvidjeti trendove.

“Zadnjih 10 do 20 godina zagovaram tvrdnju kako svoju prednost trebamo tražiti u autohtonom sortimentu. Za nas ne vrijedi globalna priča jer nam odgovaraju autohtone sorte koje su prepoznate u našem kraju. To je dobro jer onda imamo lakši plasman proizvoda, a i gosti koji dođu žele probati sorte koje uspijevaju u našim krajevima”, kazuje Niko Karaman.

Dodaje kako će cijene vina itekako rasti.

“Tražit će se bijela vina koja nisu previše jaka nego su svježa i aromatična. Gost će zbog toga morati popiti malo više, a onda će cijena diktirati koliko će toga moći priuštiti. Autohtonih vina će biti manje, ali cijene će rasti”, zaključio je konavoski vinar Niko Karama.

Aida Čakić

Foto: Bire.hr


PODIJELI S PRIJATELJIMA!