Dubrovačka psihologinja savjetuje kako prvašićima olakšati početak škole: Sve u konačnici ovisi o jednoj stvari

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Školsko zvono danas je označilo početak još jedne školske godine, a 1147 prvašića u Dubrovačko – neretvanskoj županiji danas će prvi put sjesti u svoje školske klupe.

Početak školovanja jedan je od bitnijih životnih izazova s kojima se djeca susreću i za koja se trebaju spremiti s roditeljima kazala je klinička psihologinja Vesna Raguž Staničić.

“Početak školovanja je svakako stresan jer djeca prelaze s opuštenijeg načina života i vrtićkog razdoblja na jedan posve drugačiji. Tim više je stresno razdoblje jer djeca imaju nepoznanicu u što točno ulaze, ali moramo istaknuti i kako je to razdoblje stresno i za roditelje jer se ipak završava bezbrižan period njihovog života.” objašnjava Staničić Raguž.

Koliko će prvašićima početak škole biti stresan ovisi ponajviše o tome kako su ih roditelji pripremili i kako su im samu školu prezentirali objašnjava nam sugovornica.

“Važno je da roditelji iskreno razgovaraju s djecom o tome što je pred njima i što ih očekuje. Bitno je da ih upoznaju sa svime što im škola donosi ne samo od učenja nego i od socijalnog života. U konačnici kako će djeca doživljavati školu ovisi i o tome kako su im roditelji pričali o školi. Ako su im školu predstavili kao neko mučno razdoblje, ako su im o matematici pričali kao nešto što je loše, teško i naporno onda svakako da će i djeca proživljavati više stresa.” kaže Raguž Staničić.

Iskren prijateljski razgovor bez stvaranja negativnih asocijacija o školi i pojedinim predmetima itekako će pomoći da djeca proživljavaju manje stresa na početku svog školovanja poručuje naša sugovornica.

Mato Čupić


PODIJELI S PRIJATELJIMA!