Stanovi u višestambenim zgradama neće moći postati apartmani bez ove suglasnosti, slijede ostali važni koraci

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Dubrovački gradonačelnik Mato Franković danas se na društvenim mrežama osvrnuo na važnu temu koja se odnosi na Zakon o upravljanju i održavanju zgrada koji prema njegovom mišljenju ‘daje priliku mladima da pobjede kapital’.

“Čestitam potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske Branku Bačiću i Vladi RH koji su današnjim prihvaćanjem prijedloga Zakona o upravljanju i održavanju zgrada dali priliku mladim ljudima da mogu pobijediti kapital i osigurati dom sebi i svojoj obitelji. Naime, više puta sam isticao kako se Pravilnikom o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu omogućila apartmanizacija Hrvatske, a istovremeno mladi gube pravo na dom jer ih kapital pobjeđuje.

Zahvaljujući Vladi RH, premijeru Plenkoviću i ministru Bačiću napravljen je prvi i važan korak prijedlogom Zakona o upravljanju i održavanju zgrada prema kojem stanovi u višestambenim zgradama namijenjeni stanovanju više neće moći postati apartmani bez suglasnosti 80% suvlasnika zgrade.

Sljedeći korak je izmjena pravilnika o razvrstavanju i kategorizaciji objekata kojeg je pripremio ministar Glavina.

Nužno je izmijeniti Pravilnik o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu na način da se u članku 28. Pravilnika doda stavak 3., 4. i 5. koji glase:

(3) Za stan u višestambenoj zgradi namijenjenoj stanovanju ne može se ishoditi rješenje o pružanju ugostiteljskih usluga u domaćinstvu bez suglasnosti 80% suvlasnika zgrade.

(4) Višestambena zgrada iz stavka 3. ovog članka je zgrada namijenjena stanovanju, a sastoji se od najmanje četiri stana.

(5) Odredbe stavka 3. ne odnose se na postojeće objekte iz članka 4. stavak 2. ovog Pravilnika.

Kada ove zakonske izmjene stupe na snagu doći će do sljedećih efekata:

  1. Stanovi će cjenovno postat dostupniji mladim obiteljima.
  2. Kapital neće više pobjeđivat demografiju.
  3. Turizam će se početi vraćat na ključne postavke održivosti koje se planiraju i realiziraju kroz urbanističke planove i koje ne može derogirati i iskriviti bilo kakav pod zakonski akt poput dosadašnjeg Pravilnik o razvrstavanju i kategorizaciji objekata u kojima se pružaju ugostiteljske usluge u domaćinstvu.

I kao posljednje, nakon svega navedenog po mom mišljenju, ključno je porezno tretirati sve vlasnike nekretnina na način da se svaka nekretnina koja se dugoročno daje u najam mladim obiteljima tretira porezno kao olakšica, a ona nekretnina koja nema takvu funkciju da podliježe plaćanju poreza na nekretnine.

Vlada RH je odlično započela rješavanje po meni najvažnijeg pitanja ne samo u Hrvatskoj već i u cijeloj EU, a to je pravo na dom”, poručio je Franković.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!