U moru klikova, dostupnosti svega i svačega, oni su usporili vrijeme i uživaju u bogatom glazbenom trenutku
Iako našim zvučnicima dominira digitalna glazba sa streaming servisa, topli zvuk gramofonskih ploča pronalazi put do sve više ljubitelja glazbe. Iz godine u godinu priča se o velikom povratku vinila, pa i novi albumi, uz digitalna, redovito imaju i posebna izdanja na vinilu.
“Većina nas je krenula glazbu slušati upravo s gramofonskih ploča. Tijekom devedesetih prebacili smo se na CD koji je tad bio praktičan i moderan, da bismo se početkom dvijetisućitih opet vratili vinilu, koji ipak ima veću kvalitetu zvuka”, rekao nam je Ivan Maslać iz udruge Dubrovnik 33/45 koja okuplja dubrovačke ljubitelje analognog zvuka.
Iako većina uz zvuk gramofonskih ploča povezuje pucketanje, to se danas, zahvaljujući napretku tehnologije, tek rijetko čuje, pojašnjava naš sugovornik. Zvuk vinila bogatiji je, dublji i nijansiraniji u odnosu na često kompresirani zvuk digitalnih formata.
“Okupili smo se preko Facebook stranice Dubrovnik Vinyl Lovers i odlučili napraviti udrugu kako bi taj zamah, koji je krenuo s gramofonskim pločama, proširili. Baš smo jako zadovoljni, jer uz starije generacije koje su ostale vjerne vinilu, sve je veći broj mladih poklonika ploča. Na sajmove, slušaonice i ostala događanja koja organiziramo većinom dolaze upravo mlađe generacije”, rekao je Maslać.
Što se tiče glazbenih preferencija Dubrovčana, najpopularnije su osamdesete.
“Dosta ljudi traži Crnu udovicu, što je stvarno rijetka i skupa ploča. Od ostalih se najviše traži Azra, Bijelo dugme, Balašević i ostali ex yu izvođači. Kad je u pitanju strana glazba, traži se skoro sve od jazza do klasike”, otkrio je Maslać.
Nakon niza događanja kojima nastoje širiti ljubav prema gramofonskim pločama udruga Dubrovnik 33/45 sprema i drugi međunarodni sajam vinila.
“Sudjelovat će rekordan broj izlagača koji stižu iz Splita, Zagreba, Podgorice, Sarajeva, Niša i Beograda. Osim gramofonskih ploča i ostalih nosača zvuka, bit će i audio opreme, knjiga, stripova i vintage robe. Ovom prilikom htio bih zahvaliti svima koji su prepoznali naš projekt kao nešto dobro za ovaj grad i podržali nas”, rekao je Maslać i pozvao sve da se pridruže u Uvali Lapad 17. i 18. kolovoza.
U svakodnevici u kojoj je sve dostupno na klik, možda je upravo slušanje ploča dobar način da se uspori i posvećeno uživa u tom glazbenom trenutku.