Dubrovački trener juda o prednostima i izazovima u svakodnevnici ljevaka

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Međunarodni dan ljevorukih osoba, poznat kao International Left-Handers’ Day, obilježava se svake godine 13. kolovoza. Ovu inicijativu započeo je International Left-Handers’ Club 1992. godine u Velikoj Britaniji, a s vremenom se tradicija proširila diljem svijeta.

Oko 10% svjetske populacije čine ljevoruki ljudi, koji se svakodnevno suočavaju s izazovima življenja u svijetu koji je uglavnom prilagođen dešnjacima. Većina aktivnosti u svakodnevnom životu dizajnirana je za dešnjake, što ljevorukima često stvara probleme, čak i u jednostavnim situacijama poput sjedenja u restoranu i korištenja lijeve ruke za vrijeme jela.

Među poznatim ljevorukim osobama ističu se osmorica predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, uključujući Ronalda Reagana, Georgea W. Busha, Billa Clintona, Baracka Obamu, Donalda Trumpa i Joea Bidena.

Istraživanja su pokazala kako je veća vjerojatnost da će dijete biti ljevak ako je i jedan od roditelja ljevak. Ipak, često se događa da se ljevoruku djecu prisiljava koristiti desnu ruku za obavljanje svakodnevnih zadataka. Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o izazovima s kojima se ljevoruke osobe suočavaju i olakšavanje njihovog svakodnevnog života.

Jedan naš sugrađanin, vrhunski sportaš, trener iz Judo kluba Dubrovnik 1966  Mateo Semiz danas slavi svoj dan, iako kaže da nije znao da se obilježava upravo danas

„Čuo sam za dan ljevaka, ali nisam znao da je danas dok me vi niste kontaktirali. Nikad do sada u životu nisam imao nekakve komplikacije vezano za to što sam ljevak. Jedino, kako sam uvijek pisao lijevom rukom, šaka mi je uvijek bila modra od tinte. To mi je jedini „problem“ koji sam imao jer sam ljevak. U svom najbližem okruženju imam dosta ljevaka. Sestra mi je ljevakinja, par rođaka, prijatelja. Oko dvadesetak sportaša koje treniram u klubu, njih 4,5 su ljevaci prirodno, a oko dvoje, troje ih je priučeno za judo kao ljevaci, rade lijevu stranu.“

Kako Semiz ističe, nema nekakvih posebnih pravila po pitanju ljevaka kada je sport, u ovom slučaju judo u pitanju.

„Pravila su ista za ljevake i dešnjake. Međutim, mislim da je u sportu prednost biti ljevak, posebno u ovakvim sportovima. Kako sam spomenuto, dosta sportaša, odnosno judaša koji rade tehniku u  lijevu stranu, od njih većina nisu ljevaci, već su kao djeca učili raditi lijevu stranu kako bi stekli prednost u odnosu na dešnjake. A kasnije, kada se dođe do vrhunskog nivoa omjer je gotovo 50 naprema 50 ljevaka i dešnjaka što nije slučaj za normalnu populaciju što na kraju govori kolika je zapravo prednost biti ljevak u takvom sportu. Inače, rekao bih da je to prednost u životu općenito, sve karakteristike koje nas čine drugačijima od ostalih ljudi nam stvaraju prednost, pa tako i činjenica da smo ljevaci.“

Kako biste i vi obilježili Dan ljevorukih osoba, ako ste dešnjak, pokušajte nešto napisati lijevom rukom, koristiti škare lijevom rukom, otključati vrata i sl., a ako ste ljevak, uživajte u svojem danu!


PODIJELI S PRIJATELJIMA!