Dubrovački dermatolog savjetuje kako se pravilno zaštiti od sunca

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Dolaskom toplijih dana više se izlažemo suncu. I dok je u umjerenim količinama sunčanje izvor zdravlja, jer jača obrambene snage organizma, neumjereno izlaganje sunčevim UV zrakama šteti koži, očima i imunom sustavu. Kako se dobro zaštiti i o čemu voditi računa prilikom odabira kreme za zaštitu od sunca pitali smo dermatologa Hrvoja Brajčića.

“Postoje dvije vrste krema za zaštitu od sunca – fizikalna ili mineralna, koja ostaje na koži i pruža trenutnu zaštitu, dok se kemijska upija u kožu i treba je namazati dvadesetak minuta prije izlaganja suncu. U pravilu ništa ispod SPF 30 se ne savjetuje, između ostalog zato što se često krema ne nanosi u dovoljnoj količini, a u tanjem sloju se ne postiže jednaka zaštita. Na lice i vrat trebala bi se nanijeti količina dvije duljine srednjeg prsta kreme da bi se postigla zaštita”, rekao je dr. Brajčić.

Djeca do šest mjeseci se uopće ne bi trebala izlagati suncu, a budući da je dječja koža dosta tanja preporuka je koristiti fizikalne to jest mineralne zaštitne kreme, koje najčešće bolje štite od UV zračenja. Uz to što je zaštita, i za djecu i za odrasle, obvezna čim je UV indeks veći od 3, dermatolozi ženama preporučuju i korištenje krema za lice sa zaštitnim faktorom tijekom cijele godine. 

“Iako je zimi sunce manje intenzivno, zna postići veći UV indeks, a za osobe svjetlije puti već UV indeks 1 ili 2 mogu biti problematični. Iako se osobe s fototipom kože IV., odnosno maslinaste ili mediteranske puti, u pravilu trebaju manje štititi od sunca, sklonije su hiperpigmentaciji poput melazme, pa bi i one trebale zaštiti lice kako bi spriječile te promjene na koži kojih se kasnije teško riješiti”, pojasnio je Brajčić.

Učestala preporuka je i izbjegavati sunce od 10 do 16 sati, kada je ono najjače. Ako morate biti na otvorenom, uz zaštitnu kremu i pokrivala za glavu, dr. Brajčić ističe i adekvatnu odjeću.  

“Kreme sa zaštitnim faktorom trebale bi se nanositi svakih sat i pol do dva sata, što često nije zgodno. Najbolje bi bilo nositi zaštitnu odjeću koja na sebi ima oznaku UPF ispod koje se ne mora nanositi zaštitna krema. Bilo bi idealno nositi šešire sa širokim obodom. To se pogotovo preporučuje muškarcima koji imaju kratku kosu, jer u starijoj dobi imamo niz muškaraca koji imaju tumore na koži vrata i ušiju. Osobe koje rade na moru izložene su i refleksiji UV zraka od površine mora, pa bi uz šešir bilo dobro koristiti i kremu”, savjetovao je dermatolog Hrvoje Brajčić.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!