Dobroslavić o povijesnom trenutku za BiH: ‘Napredovali su, ali moraju aktivnije ispunjavati uvjete. Bojim se da to neće ići tako brzo’
Povijesni dan za Bosnu i Hercegovinu koja je od Europske unije dobila zeleno svjetlo za otvaranje pristupnih pregovora. Pljeskom su to pozdravili eurozastupnici, a u svemu je najveći značaj odigrala upravo Hrvatska. Zadovoljan je i župan Nikola Dobroslavić koji je inače izvjestitelj Europskog odbora regija za izradu mišljenja „Paket mjera za proširenje EU-a i novi plan rasta za zapadni Balkan“.
“Doista odluka Europske komisije da se predloži Vijeću EU da otvori pregovore s BiH je dobra vijest za BiH, za nas kao susjede, ali i za Europsku uniju. BiH je dobila još ranije kandidatski status što je jedan od prvih koraka, međutim željeli su da krenu s pregovorima jer tad se jasno definiraju sve zadaće koje ima zemlja kandidatkinja za ispunjavanje kriterija za članstvo. Kasnije se po poglavljima slijede te teme i ispunjavaju svi uvjeti. Naime, EU želi proširenje prema Jugoistočnoj Europi, ali i prema Ukrajini i Moldaviji i to je politika koja želi da EU bude kompaktan teritorij koji neće imati zemlje koje su pod utjecajem nekih drugih svjetskih sila, možda i nedemokratskim režima. Međutim, i te zemlje moraju željeti ući u EU na čemu se sad dosta široko radi. U Odboru regija kao izrađivači mišljenja dokumenta za proširenja smo istaknuli kako je dobro za EU da se proširi prema zemljama kandidatkinjama. To je dobro za EU i te zemlje, ali isto tako inzistiramo da sve zemlje moraju poštivati sve kriterije za članstvo jer nije moguće biti član kluba, a ne poštivati standarde tog kluba. To vrijedi za sve pa i za BiH, Srbiju, Kosovo, Sjevernu Makedoniju, Albaniju”, naveo je Dobroslavić.
Kazao je kako je ova odluka o otvaranju pristupnih pregovora za BiH rezultat njihovog napretka, ali i globalnih prilika koje vladaju u svijetu.
“Nedavno su usvojili nekoliko zakona koji su bili uvjet Europske komisije da se može pristupiti otvaranju pregovora. S druge strane, Europa želi potaknuti BiH, kao i druge zemlje Zapadnog Balkana, da aktivnije pristupe ispunjavanju tih uvjeta. Nakon otvaranja pregovora, ako se to dogodi, tek onda kreću s usuglašavanjem europskih politika i ispunjavanjem svih kriterija”, istaknuo je Dobroslavić.
Smatra kako nije moguće zamisliti da jedna zemlja uđe u Europsku uniju, a da se nije uskladila s europskim politikama i da ne ispunjava kriterije. Naveo je primjer Srbije i Republike Srpske. Oni se naime protive uvođenju sankcija za Rusiju, a to je, dodaje župan, neprihvatljivo jer to nije europska politika.
“Sve što je europska politika mora se ispoštivati inače bi došli u situaciju da neka zemlja može postati članica pa blokirati sve druge u provođenju politike. To je neprihvatljivo”, smatra župan.
Osvrnuo se na rokove ulaska BiH u Europsku uniju.
“Bojim se da neće ići tako brzo. I mi smo pregovarali jako dugo, iako smo bili spremniji, ipak je to trajalo dugo. Na kraju smo izašli zadovoljni jer smo ispunili sve kriterije i tako smo postali bolje društvo nego što smo bili. Kao članica EU smo bolje mjesto za naše sugrađane, gospodarstvo, bolja smo sredina za život i razvoj. I BiH mora, kao i sve druge zemlje kandidatkinje, ispuniti sve kriterije poput vladavine prava, slobode medija, borbe protiv korupcije i kriminaliteta, zaštite prava manjina, temeljne slobode, dobro upravljanje… Mora se postići sve ono što je propisano da bi sukladno tomu postali članica Europske unije”, zaključio je za Jug info župan Dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić.