[FOTO] Dubrovčani otkrivaju: Ovo su naše tajni recepti za istrčati maraton

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Sezona maratona, te popularne trkačke discipline, je počela. Ako trčite maraton prvi puta ili ste već trčali pa želite ponoviti gradivo, dobro je podsjetiti se nekih strategija za uspjeh. Kako istrčati maraton može postati jednostavnijim uz nekoliko ključnih i bezvremenih savjeta.

Dubrovčanin, inače trener po struci Damir Sarić prošli tjedan je istrčao Splitski maraton. S obzirom da je trčao 42 kilometra pripreme su bile zaista rigorozne i česte. Kroz pripreme je skoro svaki dan trčao 15 do 20 kilometara.

Izlazak iz zone komfora

„U početku nisam mogao trčati takvu distanci i toliku kilometražu, jer moja fizička sposobnost još nije bila na takvom nivou, da to mogu izdržati kroz tjedan, pa čak i mjesec. Stoga sam u početku krenuo sa manjom kilometražom od pet do deset kilometara. To je nešto što sam zapravo svakodnevno mogao odraditi, i nastaviti sa svojim stalnim obvezama kroz dan. Međutim, maraton je nešto zahtjevniji, 42 kilometra. Znao sam da se trebam potruditi i izaći iz svoje komfor zone. Kroz tjedan sam dizao kilometražu i na taj se način pripremao za nove izazove. Nije bilo lako, ali sam na kraju uspio”, istaknuo je Sarić.

Ističe kako je sretan što je prošao kroz ovakvu vrstu priprema, jer je kroz njih puno toga naučio o sebi. Splitski maraton je kaže bio neočekivano teška staza, jer ima kilometarske ravnine, uspone i padove, nasuprot Dubrovnika koji ima kratke uspone i padove i ne tako duge ravnine, ali zato ima česte zavoje.

„Pripreme u Dubrovniku su idealne za bilo kakvog trkača, jer ti česti zavoji razbijaju monotoniju trčanja. S time olakšava mentalni i fizički napor. Međutim, dan na koji se trčao maraton u Splitu vremenski nije bio idealan, staza sama po sebi je dosta izazovna, međutim nije neizvediva. Korak po korak i kilometar po kilometar sve sam bio sigurniji u sebe da ću to izdržati i uspjeti istrčati u komadu”, dodao je.

Nešto što je izrazito utjecalo na sam ishod je i podrška koju je imao na maratonu, ne samo za njega nego i za ostale trkače.

Podrška obitelji

„Imam veliku obitelj koja me podupirala, kako na licu mjesta tako i s mobitela iz drugih gradova. U svakom momentu sam se osjećao kao da trčim s nekim, a ne sam. Na kraju utrke sam imao videopoziv sa bratom i zajedno snjim sam prošao kroz cilj. Na otprilike 21-om kilometru sam imao samo jedan cilj, istrčati maraton samo radi tog momenta, a ne da bi istrčao maraton radi medalje“, kazao je Sarić.

Osjećaja je kaže bilo puno i previše, lijepih i onih malo manje lijepih. Najgori osjećaj je bio vidjeti uzbrdicu nakon odrađenih 30 kilometara.

Izrazito velika ljubiteljica trčanja je i Dubrovkinja Ružica Živković. Sa sigurnošću tvrdi da svatko može trčati, samo se treba usuditi i probati. Svakako treba i znati neke osnovne stvari, te na taj način mnogi zapravo i otkriju da je za njih trčanje idealno.

„Što se utrka tiče, ja više sudjelujem na našim lokalnim utrkama gdje se radi o uglavnom manjim kilometražama. Još nikad nisam istrčala Dubrovački polumaraton. Pripremala sam se jedne godine, međutim morala sam radi ozljede odustati. Više mi leže kraće utrke. Za takve duljine se ne odlučujem baš često. Polumaraton sam istrčala i smatram da ga može svatko istrčati, naravno uz pripremu od par mjeseci. Mi rekreativci naravno ne idemo na nekakve brzine i rezultate, nego se jednostavno trudimo odraditi tu dužinu“, govori naša sugovornica.

Ja to mogu!

Maraton, ističe, još nije istrčala, ali to joj je velika želja. Često u društvu trkačkih profesionalaca sluša njihova iskustva s divljenjem i poštovanjem. Što se tiče razlike u trčanju žena i muškaraca, moglo bi se na tu temu puno i opširno govoriti.

„Muskarči i žene po prirodi znamo i sami nisu jednaki. U trčanju se to itekako odražava. Zato se i stavljaju u posebne kategorije. Žene teško mogu dosegnuti rezultat jednog muškarca. Naravno, kada je riječ o profesionalcima, rekordima i vremenima koja se bilježe. Po prirodi su muškarci jači i snažniji te imaju više mišićne mase, manje masnog tkiva, a drugačija je i respiratorna funkcija. Razlike su zaista tu, i zbog toga se rezultati i bilježe u posebnim kategorijama“, napominje Živković.

Ako niste u mogućnosti sudjelovati u nekom od maratona ili polumaratona, organizirajte dužu utrku s prijateljima te si također za cilj postavite nešto brže vrijeme.

Motivirajte se zamišljajući sebe kako prolazite cilj s novim osobnim rekordom. Pozitivne mentalne slike pomoći će vam ostvariti postavljeni si cilj. Dobro je postaviti si dva cilja – jedan ako sve ide po planu, a drugi, plan B, za slučaj da se taj dan ne osjećate najbolje ili da vam vremenski uvjeti ne odgovaraju.

Nakon što ste u obzir uzeli sve potrebno, opustite se i razmišljate o uspjehu na maratonu koji slijedi. Savladavajte utrke kilometar po kilometar, ne razmišljajte o sva 42, nego se fokusirajte na savladavanje npr. svakih 5 kilometara i pohvalite se za svaki uspješno prijeđeni. A kada postane teško, ponovite si: „Ja to mogu i ja ću to uspjeti!“

Kate Lujo


PODIJELI S PRIJATELJIMA!