Psihologinja upozorava: Među Dubrovčanima sve je češći poremećaj koji zahvaća radnu populaciju
Kolege smatraju da ste lijeni, a poslodavac vam kaže da ste neučinkoviti. S druge strane vi ulažete i zadnji atom snage i ne uspijevate pohvatat konce kako u privatnom tako ni u poslovnom životu i čini vam se kako je sve u totalnom neredu. Ako se možete prepoznati u ovom opisu vrlo je vjerojatno da vas je zahvatio burnout ili sindrom sagorijevanja od posla objašnjava za Soundset Ragusu klinička psihologinja Vesna Raguž Staničić.
“Burnout ili sindrom sagorijevanja je rezultat dugotrajnog izlaganja stresu na poslu, ali i u poslovnom životu. Ovaj poremećaj smo osvijestili zadnje vrijeme i uglavnom zahvaća ljude koji rade jako puno ili su previše angažirani na svom poslu. Riječ je o akumuliranom stresu, a kao posljedica javlja se to da je osoba potpuno iscrpljena kako psihički tako i fizički pa čak i emocionalno, dakle u svakom smislu.”
Posljedice burnouta su neučinkovitost na poslu, ali i u privatnom životu, gubitak apetita, poremećaj spavanja te druge posledice. Ipak, burnout se može prevenirati objašnjava Raguž Staničić.
“Najbolji način prevencije jest prepoznati da smo izloženi nagomilanom stresu kako na poslu tako i u privatnom životu. Svakako bismo se trebali preispitati kakva nam je prehrana, koliko spavamo, kakva nam je tjelesna aktivnost, kakva nam je koncentracija?
Ako primjećujete da vam prethodno navedene stvari nisu pod kontrolom svakako bi bilo dobro da potražite pomoć stručnjaka jer se najvjerojatnije sami nećete moći izvući iz tog vrtloga, a posljedice na vaše zdravlje mogu biti dugotrajne. “