Seizmolog: Niz manjih potresa ne dovodi nužno do većeg, ali…

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Dubrovačko područje posljednjih dana prilično često podrhtava, a nakon nekoliko manjih potresa u nizu uvijek se postavlja pitanje hoće li uslijediti i neki intenzivniji?

Pravilo da nakon manjih slijede veći potresi seizmolozi opovrgavaju, što je svakako dobra vijest.

Međutim, nije velika utjeha to što seizmolozi ističu kako su potresi rezultat tektonskih kretanja i nisu ni po čemu predvidljivi.

Činjenica je da je područje Dubrovnika i šire okolice zapravo vrlo trusno područje i sklono tektonskim kretanjima, objašnjava Tomislav Fiket seizmolog u Hrvatskom seizmološkom savezu.

“Istina, sama karakteristika cijelog šireg Dubrovačkog područja je takva da kroz cijelu povijest tu bilježimo najjače potrese u Republici Hrvatskoj. Zadnji takav kojeg se sigurno sjećaju stariji građani bio je onaj iz 1978. godine u Crnoj gori, Ston je pogodio jak potres 1996. koji je bio magnitude 6 po Richteru, a da ne spominjemo i one razorne kroz povijest Dubrovnika koji su razorili grad. Tako da nažalost moramo primijetiti da ovo područje može doživjeti jači potres nego drugi krajevi Hrvatske ili, da budem precizniji, u kraćem periodu može se dogoditi više takvih potresa” objasnio je Fiket.

Stručnjaci napominju kako se potresa ipak ne treba bojati niti paničariti. Bitno je da za vrijeme potresa ne paničarimo te s pazimo da nismo na mjestima gdje nam može nešto pasti na glavu.

“Ono što nas uvelike može zaštititi od potresa jesu sigurne i kvalitetne građevine” objašnjava Fiket.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!