Od održivog turizma do Dubrovačke stanogradnje: Ovo su projekti koji su obilježili godinu
Gradonačelnik Mato Franković na svečanoj sjednici uz Dan Grada i Festu sv. Vlaha istaknuo je projekte koji su obilježili prošlu godinu nakon što je prikazan film o gradskim projektima „Od Feste do Feste -2023-2024”.
Kao najveću kapitalnu investiciju izdvojio je novu i proširenu Lapadsku obalu koja nosi ime po zapovjedniku obrane grada u Domovinskom ratu, pokojnom general bojniku Nojku Marinoviću.
„Nastavljamo koristiti europske fondove i bespovratna sredstva za podizanje kvalitete života građana. EU projekt Aglomeracije širem području Dubrovnika donosi 70 kilometara novih cjevovoda vodoopskrbe i odvodnje i brojne vodno-komunalne objekte. Prvi put u povijesti čisti se kanal mješovite odvodnje Straduna, a provodi se i sanacija hidrotehničkog tunela ispod Srđa kojim se grad opskrbljuje vodom”, podsjetio je gradonačelnik Franković.
Najavio je i da ove godine počinje izgradnja Centra za starije osobe ispod Opće bolnice Dubrovnik uz osigurano sufinanciranje u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
„Drugi je to dom umirovljenika koji će izgraditi ova gradska uprava nakon više od 50 godina, a u ovoj godini s radom počinje i ustanova socijalne skrbi Ragusa koja će o tim domovima i brinuti”, kazao je gradonačelnik Franković.
Očuvanje „živog grada“ u samom je središtu prvog hrvatskog Plana upravljanja povijesnim sredinama čije se aktivnosti uvelike provode. Otvaranjem nove osnovne škole u povijesnoj jezgri i OŠ Marina Getaldića ušla je u sustav nastave u jednoj smjeni, a za cjelovitu rekonstrukciju i nadogradnju posljednje škole koja još radi u dvije smjene, one u Mokošici, osigurali smo uvjete te se prijavili za stopostotno financiranje EU sredstvima, rekao je gradonačelnik i dodao da su otvorena i dva nova vrtića te u Dječjim vrtićima Dubrovnik više nema Lista čekanja. Prema učešću roditelja u ukupnom trošku, Grad Dubrovnik ima jednu od najnižih cijena vrtića u državi. Naglasio je i da je satnica za pomoćnike u nastavi, njih preko 115, među najvišim u državi.
„Povećali smo izdvajanja za stipendije i postigli cilj u privlačenju učenika i studenata prema deficitarnim zanimanjima.
Koristeći u Hrvatskoj jedinstveni model on-line glasovanja, uspješno smo proveli participativno budžetiranje, a 25 projekata direktno izabranih od građana realizirat će se kroz Proračun za 2024, godinu prvi u čije su stvaranje direktno uključeni građani”, poručio je gradonačelnik Franković.
Dubrovačka stanogradnja
„Stanovi u stambenim zgradama koji postaju apartmani ne predstavljaju temelje za zdravu budućnost i samo doprinose odumiranju i gubljenju identiteta grada. Zato je naš strateški cilj omogućiti priuštivo stanovanje mladim obiteljima koje nemaju snage boriti se s tržištem nekretnina i krupnim kapitalom.
Proširili smo model Dubrovačke stanogradnje. Osmislili smo mjeru 30 x 30 kako bismo financirali trideset mladih obitelji iznosom od 30 tisuća eura, a radi ispunjenja svrhe kupnje prve nekretnine, odnosno izgradnje ili nadogradnje objekta.
Uređenjem ukupno šest gradskih stanova u povijesnoj jezgri stambeno ćemo zbrinuti šest dubrovačkih obitelji s više djece te ćemo na taj, najljepši mogući način, doprinijeti revitalizaciji života u gradu.
Proveli smo cjelovitu rekonstrukciju sustava javne rasvjete čime su noćne vizure grada dobile posve novi izgled, a postigli smo i značajne uštede na troškovima sustava, koje prelaze i godišnji trošak kreditnog zaduženja za realizaciju projekta”, rekao je gradonačelnik Franković koji je spomenuo i izgradnju prvog gradskog azila za nezbrinute životinje.
Poseban naglasak bio je na turističkom segmentu.
„Od grada kojeg se preporučuje izbjegavati zbog prekomjernog turizma u 2017. godini do grada Šampiona hrvatskog turizma, ali i niza značajnih međunarodnih priznanja kojima je naš grad nagrađen u prošloj godini, rezultat su višegodišnjeg kontinuiranog rada čitavog sustava, javnog i privatnog, svakog pojedinca i građanina Dubrovnika jer svi su doprinijeli stvaranju prepoznatljive destinacije izvrsnosti, odgovornosti i održivosti. Kao kruna stigla je i druga ocjena Globalnog vijeća za održivi turizam kojom je održivost Dubrovnika ocijenjena s visokih 86,04 posto”, naveo je gradonačelnik Franković.