Prevozite pacijente čiji život visi o koncu? Nema veze, platite cestarinu!

PODIJELI S PRIJATELJIMA!

Sanitetska vozila od danas, 1. veljače, više nemaju pravo na besplatan prijevoz auto-cestom, a ta odluka Hrvatskih autocesta najviše će pogoditi naš Dom zdravlja. Naime, vozila hitne pomoći i dalje će putovati hrvatskim auto-cestama bez plaćanja cestarine, a za besplatan prolazak potreban im je samo odgovarajući ENC uređaj koji inače služi za beskontaktno plaćanje.

Međutim, sanitetska vozila nisu „upala” u taj program iako su pacijenti koje prevoze često u takvom stanju da im svaka minuta život znači.

Naime, sanitetska vozila mešu ostalim služe i za prijevoz onih pacijenata kojima se ne može pružiti adekvatna pomoć u bolnici u kojima ih zaprime. Takvi pacijenti prevoze se do kliničkih centara, a najbliži klinički centar u ovom slučaju nalazi se u Splitu. Međutim, u praksi se događa da se pacijenti nerijetko prevoze i do Rijeke i Zagreba, a sva navedena putovanja uključuju i plaćanje finanicjski nimalo bezbolne cestarine.

Prema riječima ravnatelja Doma zdravlja Dubrovačko-neretvanske županije Branka Bazdana, sanitetska vozila iz dubrovačke ispostave Doma zdravlja jednom do dvaput dnevno kreću put „kliničkih” gradova, dakle put Splita, Rijeke i/ili Zagreba. Mjesečni trošak cestarine, po njegovoj procjeni, iznosi pet do šest tisuća eura, a to je trošak koji nadležni financijer, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje nije planirao.

Kasni spajanje

Naime, u jednoj klasičnoj hrvatskoj priči o birokraciji, sanitetska vozila danas ne bi uopće trebala postojati jer je sanitetski prijevoz trebao postati dio Zavoda za hitnu medicinu do kraja prošle godine. Drugim riječima, ona vozila koja su nosila naziv „sanitetska”, po slovu zakonu danas bi trebala biti vozila hitne pomoći. Samim tim, uz odgovarajući ENC uređaj trebala bi biti oslobođena plaćanja cestarine. No, sanitetski prijevoz još uvijek se nije do kraja prebacio u Zavode za hitnu medicinu, pa stoga sanitetska vozila i dalje postoje, a u odluci HAC-a koja je danas stupila na snagu, nigdje se ne spominju kao vozila oslobođena plaćanja cestarine.

Prema mišljenju ravnatelja Bazdana, dva su rješenja kojima bi se mogao presjeći ovaj birokratski gordijski čvor – ili će Dubrovačko-neretvanska županija „uskočiti” s iznosom potrebnim za plaćanje cestarina ili će sanitetska vozila od Zaovda za hitnu medicinu dobiti potrebne ENC uređaje.

Kakvo god rješenje bilo, potrebno ga je što prije pronaći.


PODIJELI S PRIJATELJIMA!