VELIKA ČAST I ODGOVORNOST Kumpanjiju ne može izvesti svatko, a ovogodišnja će biti posebna
Općina Smokvica 2. veljače slavi dan Općine i blagdan Gospe Kandelore. U sklopu proslave Viteška udruga „Kumpanjija“ Smokvica održava glavni godišnji nastup.
Ovaj drevni smokviški običaj je svečani događaj koji za cijelo mjesto ima iznimno veliki značaj. Predsjednik Viteške udruge Kumpanjija Smokvica Jerko Stipišić istaknuo je zašto je ovogodišnji nastup poseban.
„Izvedbu Kumpanjije predvodi novi kapetan u svom prvom nastupu, Antonio Pecotić Baran. Antonio dolazi iz obitelji koja je u potpunosti posvećena ovoj viteškoj igri, te je njegov otac također bio dugogodišnji kapetan Kumpanjije, a danas je vojvoda. Antonio je aktivna vojna osoba Hrvatske ratne mornarice, stoga će u čast njegove prve izvedbe kao kapetana, brod HRM-a biti usidren u luci Brna“, pojasnio je Jerko Stipišić.
Hrvatski kulturni identitet
Naglasio je kako je Kumpanjija iznimno važna za Smokvicu, Korčulu, ali i cijelu Hrvatsku.
„Kulturni identitet je važan jer po tome smo prepoznatljivi. Bitno je da se običaji održavaju jer to je naša tradicija koja nas čini posebnim i prepoznatljivim“, istaknuo je Stipišić koji je u udruzi od 1996. godine kada je položio prisegu nakon čega je primljen u viteški red. Na toj dužnosti je bio sve do 2002. godine kada je, prisjeća se on, dobio čast da iza kapetana Jakše Pecotića pleše prvu kumpaniju kao kućicar. Riječ je o, dodaje Stipišić, zadnjem vitez u vrsti koji pleše posebnu figuru zvanu kućica. On ‘naskakuje’ kućicu i udara je tri puta mačem. Stipišić je 2011. godine postao viteški kapetan, a tu je dužnost obnašao sve do 2015. godine, nakon čega je i dalje ostao u vrsti kao kapetan i pleše Kumpanjij i dan danas. Predsjednik udruge je postao 2017. godine.
Opisao nam je kako se postaje članom Kumpanjije.
„To ne može svatko. Prvo i osnovno je da se trebaju ispunjavati uvjeti iz statuta, a on govori kako Kumpanjiju mogu plesati samo najstarije smokviške obitelji koje su tu minimalno tri koljena ili stotinu godina. Osoba ne može biti kazneno osuđivana, pred zakonom mora biti čist, bez ikakvih ‘crnih mrlja’. Osim toga, potrebna je velika fizička spremnost jer glavni nastup traje više od sat vremena što je prilično naporno“, ispričao je predsjednik Viteške udruge Kumpanjija Smokvica Jerko Stipišić.
Novi kapetan Antonio Pecotić Baran pet dana prije glavnog nastupa svečano je prisegnuo za ovu poziciju, a uz njega su u viteški red primljena i petorica mladih Kumpanjola.
„Nama u Smokvici Kumpanjija puno znači, to je nešto posebno i taj osjećaj se ne može ni s čim usporediti. U životu sam puno toga prošao u vojsci, nogometu, ali to što mogu igrati Kumpanjiju i prisustvovati tom društvu je nešto posebno. Moja cijela obitelj je tomu posvećena, a ja sam tu 14 godina. Velika je čast i odgovornost biti među takvim veličinama“, istaknuo je Pecotić koji je prvi put za Kumpanjiju nastupio kao mladić s 15 godina.
To ne može svatko…
Raduje se nastupu u novoj ulozi kada će zaplesati kao kapetan.
„Ples je zahtjevan i traži dosta pripreme što nije lako. Kada nastupim kao kapetan to će biti druga priča u odnosu na one ranije jer tada nisam imao obvezu pratiti druge i misliti o svakoj figuri. Ovo su sad posebne pripreme, ali prate me stariji kapetani i vojvoda. Imali smo preko 20 probi što je veliki posao i odricanje. Mi u udruzi radimo kao volonteri jer to je velika privilegija i ponos“, zaključio je za Jug info mladi kapetan Viteške udruge Kumpanjija Smokvica Antonio Pecotić.
Povijesni tijek
Kumpanije otoka Korčule, uz korčulansku morešku, nalaze na listi zaštićenih kulturnih dobara nematerijalne kulturne baštine Repulike Hrvatske.
Povijesno, Kumpanjija je drevni smokviški običaj ustanovljen na temeljima obrambene čete koja je branila Smokvicu od napada i otimačine s mora i kopna. U vrijeme kada su našim prostorima pustošili gusari i odasvud prijetila opasnost od osvajačkih vojska, bilo je potrebno osnovati obrambene skupine, koje na otoku Korčuli nalazimo u svim najstarijim mjestima, iz strateških razloga smještenih u unutrašnjosti otoka. Takva se obrambena skupina nazivala Kumpanjija. U Smokvici se tijekom vremena iskristalizirao cjeloviti običaj zvan Kumpanjija. Običaj se sastoji od više segmenata: izbor kapetana, naviještanje kumpanjije bubnjanjem, okupljanje, popivanje, zakup pijace, govor, odsijecanje glave volu, narodni ples od boja, tanac i, tratamenat kod kapetana.
Kumpanjija je lančani ples s mačevima koji se izvodi uz svirku mišnjice i bubnja, te vijanje hrvatske trobojnice. Izvode ga potomci najstarijih smokviških obitelji na čast i slavu svojih predaka, koji su kroz teška vremena čuvali i branili svoje mjesto od svih napadača, uvijek ističući rodoljublje. Kumpanjijare predvodi Kapetan.
Da bi se ples od boja izveo, potrebno je dobiti dopuštenje od glavara, pa tek tada počinje izvođenje. Kumpanjija se naviješta tako da bubnjar osam dana prije izvođenja u predvečerje ispred kapelice Sv. Mihovila udara u bubanj. Na dan izvedbe Kumpanjije, kumpanjijari se skupljaju kod kapetana, odlaze po alfira (barjaktara), te onda svi skupa odlaze župniku kako bi noseći darove dobili dozvolu da izvedu ples na crkvenoj pijaci. Nakon toga kreću prema crkvenoj pijaci, gdje se ples od boja oduvijek izvodi, a njihov dolazak ojkanjem navješćuje skupina muškaraca. Takvo se pjevanje u Smokvici naziva popivanje. Sam ples od boja sastoji se od 14 punata (figura) i traje nešto više od sat vremena.