Počinje berba lubenica, evo kad neretvansko voće stiže u trgovačke centre, proizvođači su nam otkrili cijenu
U neretvanskoj dolini uskoro počinje berba osvježavajućih lubenica. Neretvani lubenice uzgajaju na oko 250 hektara.
Marino Babić, uzgajivač iz Opuzena, kazao nam je kako planiraju početi berbu ovoga tjedan, a ona će trajati sve do 10. kolovoza. Prema njegovim riječima berba malo kasni, desetak dana nego ranijih godina, no dodaje kako očekuju normalan urod.
Kod njih u Opuzenu najzastupljenija sorta je Mersini koja je prema njegovim riječima najbolje prihvaćena na tržištu. Uzgajaju 60 do 70-ak tona po hektaru.
“Na prodaju lubenica utječe vrijeme. Kad dođe toplinski val onda nam ide super i ne možemo pripremiti koliko se jede i troši. Ne bojimo se konkurencije, turizam je dosta dobar. Ipak je lubenica najjeftinije voće kada se uspoređuju cijene s nekim drugima. Ljudima je prihvatljiva i onda je kupuju”, kazao je Marino Babić te najavio neretvansku lubenicu idućeg tjedna u trgovačkim centrima.
Sezona kasni
I na OPG-u Željka Bjeliša, također opuzenskog proizvođača, berba kreće sredinom tjedna, dok onu ozbiljniju najavljuje za sedam do osam dana.
Prema njegovom mišljenju sezona kasni zbog hladnije godine i lošijih agro-klimatskih uvjeta.
“Bilo je dosta kiše pa smo imali niže temperature što nije omogućilo da lubenica dozre kada smo očekivali. U gornjem dijelu doline Neretve imali smo tuču koja je napravila veliku štetu, a u donjem dijelu doline Neretve. od Opuzena, Ploča, Slivnog, Komina, nije bilo tuče i tu očekujemo prosječnu berbu”, najavio je Bjeliš.
Prema njegovom iskustvu u dolini Neretve zadnjih nekoliko uzgoj lubenica se dosta raširio i dosta je raznolik.
“Imamo u proizvodnju mini lubenica, okruglih, a imamo i ovalnih, onih prosječne mase od osam do 12 kilograma koje većinom idu u trgovačke centre. Imamo i krupnije koje su od 12 do 15 kilograma pa i veće koje traže trgovci na malo koji ih kasnije režu. U ozbiljnom uzgoju je danas sigurno deset do 12 različitih sorti, a konzumenti su raznoliki”, navodi ovaj uzgajivač.
Osim vremena koje je najvažnije, na prodaju lubenica, mišljenja je Bjeliš, utječe i pritisak robe iz uvoza.
Prosječan urod, veća cijena
“Prema informacijama koje imam urod u okruženju je nešto lošiji – Italija je dosta stradala zbog kiša, Grčka proizvodnja je isto slabija i nekvalitetnija. Oni su se pozivali na kvalitetu, međutim može se vidjeti da ta lubenica i nije neke pretjerane kvalitete. Što se tiče naše lubenice prema prvim informacijama očekujemo i ove godine ponovo visokokvalitetnu lubenicu i nekakav prosječan urod u dolini Neretve”, predviđa Željko Bjeliš.
Očekujemo nešto višu prodajnu cijenu.
“Prema informacijama koje imamo u Zagrebu to je oko 70 eurocenti, a mi očekujemo kako će se prve cijene kod nas kretati između 40 i 50 eurocenti. One bi se trebale zadržati ako vrijeme bude bilo pogodno za potrošnju”, poručio je opuzenski proizvođač lubenica.
Kod podizvođača lubenica iz Zagreba Tonija Grossija, inače porijeklom iz Neretve, biljke su još uvijek male i na njima se ne vide plodovi. Govori nam kako ne očekuje dobar urod budući da sve kasni. Berbu su planirali od 1. do 15. kolovoza, a ovako će biti u drugoj polovici kolovoza.
“U Zagrebu lubenice sadimo malo kasnije da bi se ove iz doline Neretve prodale i onda mi možemo postići bolju cijenu. Uvoza se ne bojim zato jer moja roba ima svježinu, kvalitetu i prepoznatljiv brend”, govori Grossi koji na svu sreću nije imao tuču na plantaži u Zagrebu, no dodaje kako su imali jake vjetrove koji su nešto manje oštetili biljke.
Grossi očekuje kako će ove godine prinosi biti nešto manji zbog lošijeg vremena, a cijena visoka zbog ulaznih troškova.