FOTO Mali Korčulani revolucionarnom japanskom tehnologijom čistili podmorje Žrnovske Banje
Učenici trećeg razreda Osnovne škole Ante Curać – Pinjac iz Žrnova s učiteljicom Anamarijom Radovanović sudjelovali su u projektu pod nazivom “More naše plavo”.
Odobrena im je financijska potpora u iznosu od 16 tisuća kuna, od Ministarstva znanosti i obrazovanja u sklopu izvannastavnih aktivnosti, a dobili su još i pet tisuća kuna od Lučke uprave. Od tih sredstava nabavili su materijale za pravljenje bio kugli uz pomoć kojih će se očistiti podmorje uvale Žrnovska Banja. U ovoj akciju su sudjelovali i Ekološko ronilačkim klub Korčula, Turistička zajednica grada Korčule i lokalna uprava.
Učiteljica Anamarija Radovanović opisala nam je realizaciju ovog projekta. Naime, oni su kroz čitavu školsku godinu, u potkrovlju škole, oblikovali preko pet tisuća kugli miješanjem gline i dobrih bakterija, a smjesu je mijesio školski domar. Kugle veličine teniskih loptica učenici su oblikovali i slagali u crvene kutije. Nakon sušenja koje je trajalo mjesec i pol, kugle su u subotu bile spremne za ubacivanje u more. Prije polaganja kugli, vrijedni ronioci su morali očistiti podmorje Žrnovske Banje, a uzeli su i uzorke morskog dna za analizu tako da mogu pratiti razinu teških metala i bakterija.
“Kugle smo rasporedili duž obale da očistimo cijelu uvalu. Dio djece ih je bacao uz kraj obale, a dio je spustio s brodovima Lučke uprave i Ronilačkog kluba. Inače, ova tehnologija se malo koristi u Hrvatskoj. Riječ je o japanskom patentu koji se radi od opeke gline i dobrih bakterija koje se umijese kao kugle. Djeca su uživala u ovom radu i to im je bila relaksacija nakon napornih školskih sati. Čak su se sami podijelili u timove, jedni su oblikovali kugle, drugi dodavali dobre bakterije, a treći ih slagali u kutije. Uz veseli dječji razgovor sve se lako odradilo”, opisuje nam ponosna učiteljica Anamarija Radovanović čijih je deset učenika radilo na ovom zanimljivom projektu.
Sve je pratila francuska nacionalna televizija koja inače snima dokumentarce dječjih eko akcija. Prema riječima učiteljice oni su bili oduševljeni načinom rada korčulanskih učenika. Svi su nakon akcije otišli u restoran La Banja koji im je donirao ručak za 30-ak sudionika.
Bio kugle su izrađene od efektivnih mikroorganizama koji se hrane teškim metalima, muljem, otpadnim vodama i bakterijama, a kao nus proizvod stvaraju vodu i kisik. Temelj ovog projekta je osvijestiti učenike na važnost očuvanja mora i podmorja od zagađenja i od prekomjernog iskorištavanja njegovih resursa.