Dubrovačka dermatologinja otkriva dobar razlog zašto bi plaže trebale biti prazne od 10 do 17 sati
Malo je onih koji razmišljaju o posljedicama, dok se sunčaju i pokušavaju uloviti preplanulu boju, a posljedice se vide itekako. Osobito među Hrvatima. Naime Hrvatska ima najbrži rastući postotak oboljelih od melanoma u cijeloj Europi.
Konkretno radi se o rastu od 3,5 posto godišnje pa smo tako došli do 900 oboljelih svake godine. Posljedice su to neopreznog ponašanja govori nam dermatologinja Valentina Zovko Grilec.
“Svakako treba napomenuti da postoje osobe koje su u većem riziku od obolijevanja od melanoma, a to su one koje imaju veliki broj madeža po tijelu. No, neovisno o tome svi bi trebali barem jednom godišnje posjetiti dermatologa i napraviti pregled madeža”, kaže nam ona i napominje kako se i među Dubrovčanima sve više uočava sumnjivih promjena na koži kod osoba koje dolaze na pregled i promjena koje je potrebno otkloniti.
Iako ljudi nisu svjesni toga, sunce je ljeti opasno u svako doba dana, a ne samo kad su na plaži objašnjava nam naša sugovornica.
“Ljeti se treba zaštiti uvijek kad smo na otvorenom, točnije trebamo kožu mazati kremom za sunčanje čak i kad šetamo, a na plažu ne bi uopće trebali između 10 i 17 sati u ljetnim mjesecima. Da budem preciznija plaže bi trebale biti prazne u tom vremenu jer je sunce u to vrijeme toliko jako da čak i ako se namažemo kremom s faktorom 50+ nije zagarantirana zaštita “, objašnjava dermatologinja Valentina Zovko Grilec i napominje kako je sunce s godinama sve jače pa je time i koža izložena jačim Uv zrakama.
Osim kreme za sunčanje preporuka je nositi i sunčane naočale i kapu, a od odjeće lagane pamučne ili lanene košulje koje će osim zaštite osigurati i da koža diše.
Mato Čupić