Uz uskrsni nastup poznate klape dijele se i pengana jaja, znate li kako se rade?
Nastupom Klape Subrenum ispred crkve sv. Vlaha 9. travnja u 10 sati počinje uskršnji program u organizaciji Turističke zajednice grada Dubrovnika, a tom prigodom djevojke u tradicionalnim narodnim nošnjama dijelit će pengana jaja kao poklon svim posjetiteljima.
Podsjetimo, penganje jaja jedinstvena je baština dubrovačko neretvanskog kraja. Jaja su se oduvijek u Primorju pengala, odnosno mastila u crveno, a počela bi se pengati u Velikom tjednu. Nekad davno, crvena boja dobivala bi se od biljke drožđ, čiji se korjen kuhao i koji je onda zaista pustio crvenu boju. U novije vrijeme sve više se koristi boja za tekstil.
Također, jedan od načina je i bojanje listovima luka, gdje se jaja kuhaju na poseban način. Jaja za penganje moraju biti sobne temperature, a za iscrtavanje je najbolje koristiti pravi pravi domaći pčelinji vosak. Penganje se obično radi pribadačom koja se nekada zabila u granu od loze, te se tako umočila u vosak. Nanošenje voska na jaja, penganje, posebna je vještina, a potezi trebaju biti brzinski jer se vosak jako brzo suši tako da za svaku crticu treba ponovo zabosti pribadaču u vosak. Prilika je to i za vježbanje vlastite kreativnosti, pa se tu onda nađe svakakvih motiva, od mrežastih varijanti do cijelih prikaza koji se veličanstveno rasporede po jajetu.
Darivanje penganih jaja također je poseban običaj. U Primorju darivanje također ima neku posebnost. Naime, mlada nevjesta kad bi se udala, kada bi došla u kuću, onda bi ona darivala, sve ukućane u toj kući. Ali isto tako bi i djevojke za Uskrs mladićima regalale pengana jaja.