
Novi detalji o požaru u Konavlima: “Razmišlja se o iskrcavanju ljudi helikopterom, teren je iznimno težak”
Požar koji je buknuo na području Crne Gore prešao je granicu i proširio se na hrvatski teritorij, točnije na nepristupačne padine brda Bjelotina poviše mjesta Bani u Konavlima. Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednika Stjepana Simovića situacija na terenu je iznimno zahtjevna, a na požarištu je proglašena mobilizacija kako bi se vatrena stihija stavila pod kontrolu. Intenzitet požara u popodnevnim satima smanjen zahvaljujući zračnim snagama, no konačna sanacija bit će dugotrajna i teška.
Dva kanadera odradila su ključan dio posla na gašenju otvorenog plamena, nakon čega su se povukla. Odmah potom na teren je upućeno petnaest vatrogasaca koji se s naprtnjačama doslovno probijaju prema samom rubu požara. Zapovjednik Simović ističe kako su uvjeti na terenu na samoj granici izdržljivosti zbog ekstremnih ljetnih vrućina i potpune prometne odsječenosti.
Teren je jako težak, skoro pa nemoguće prohodan. Najgora je stvar što gore nema nikakvog puta kojim bismo mogli lakše prići. Zato smo poslali prvu ekipu od petnaest momaka da izvidimo situaciju na samom rubu vatre i vidimo što i kako možemo napraviti ljudskim snagama. Ako pješački proboj ne uspije, u kontaktu sam s bazom u Divuljama i tijekom sutrašnjeg jutra planiramo podići helikopter koji bi naše ljude iskrcao na sam vrh brda kako bismo sanirali te gornje dijelove.
Točna opožarena površina s hrvatske strane još se ne može precizno utvrditi jer je teren gust, nepregledan i zarastao šumom, dok je s crnogorske strane izgorio znatno veći teritorij.

