
Gradonačelnik zatvorio milijunski minus bez kredita i pozajmnica, još i najavio povećavanje plaća
„S današnjim danom Grad Korčula na računu ima milijun eura potrebnih za zatvaranje minusa kojeg nam je ostavila bivša vlast. Milijun eura bez kredita i bez pozajmnica! Bitka s vremenom je dobivena, vrhunac financijske krize je iza nas“, napisao je na službenom FB profilu gradonačelnik Korčule Frano Jeričević.
Gradonačelniku i Korčuli financijska blokada doslovno je visila nad glavom, rok za otplatu je bio do 12. veljače, a minus od milijun eura samo je dio golemih dugova koje je ostavila bivša SDP-ova vlast. U minus je potonula bivša gradonačelnica, a danas vijećnica Silić i to u veljači prošle godine. Razlog su bili brojni projekti koje je trebalo završiti, a koji su se financirali većinom iz gradskog proračuna i to nekoliko mjeseci prije lokalnih izbora.
Otkad je preuzeo upravljanje Gradom, borba s financijama za Jeričevića je zapravo svakodnevica. No, da stvar bude gora, prije dva mjeseca doznaje kako u veljači mora osigurati milijun eura na računu ili Grad Korčula ide u blokadu. Nema vrata na koja Jeričević nije kucao pokušavajući dobiti kredite ili financiranje, ali uzalud. Grad je prezadužen.
Isti je odgovor dobio i u Ministarstvu financija, ali tamo je dobio i savjet da najprije pokuša naplatiti vlastite dugove. Naime, ne samo što je bivša vlast dopustila da dug prema Gradu naraste do 1,8 milijuna eura, nego je i gradsku upravu dovela u situaciju da je dio tih dugova danas teško ili nemoguće naplatiti.
Zato je Jeričević prije dva mjeseca oformio tim koji je danonoćno radio isključivo na naplati dugova i rješavanju financijske krize, dok je on osobno pregovarao s dobavljačima o odgodama plaćanja. Krajem siječnja saziva žurnu sjednicu Gradskog vijeća na kojoj je izglasana odluka da KTD-a Hober Gradu, kao svom vlasniku, isplati dobit u iznosu od 200 tisuća eura. Bio je to za Jeričevića svojevrsni osigurač koji mu na kraju nije bio potreban zato što su njegov tim i on, u dva mjeseca, naplatili nevjerojatnih 750 tisuća eura dugova! Dugova koji su godinama rasli i bili tretirani kao da je to nečiji tuđi novac, a ne naš zajednički.
„Kroz naplatu potraživanja, u samo dva mjeseca moj tim i ja priskrbili smo 750 tisuća eura! Istovremeno smo uredno plaćali sve kredite, plaće i druge neodgodive obaveze. Mnogi su mislili da nećemo uspjeti, ali baš nas je to dodatno motiviralo!“, samouvjereno i zadovoljno objašnjava Jeričević za naš portal.
Vrhunac financijske krize je prebrođen, ali, kako ističe gradonačelnik, daleko smo od toga da Grad možemo nazvati financijski stabilnim. Zbog izrazito loše situacije i golemih dugova koje je naslijedio, Jeričević je u proteklih nekoliko mjeseci morao povećati cijene komunalnog boda, vrtića, poreza na nekretnine…
„Nije mi bilo lako odlučiti se na to, poskupljenja su uvijek nepopularna, unatoč tome što je većina građana svjesna da je zbog inflacije sve poskupjelo i da su i naši ulazni troškovi veći. Nisam imao izbora, da je bivša vlast to učinila na vrijeme i savjesno poslovala, ista ta usluga bi danas bila kvalitetnija, a Grad ne bi bio ovoliko zadužen. Međutim, sad kad smo prebrodili vrhunac krize, naplatili potraživanja, svjestan sam da moram povećati i plaće djelatnika Grada i gradskih institucija, kako bi ih zadržao i potaknuo na još kvalitetniji rad i veću odgovornost. Za početak, plaće će rasti 25 posto za djelatnike gradske uprave, što će podići ukupni standard stanovnika Korčule. Taj novac neće nigdje otići, on će dodatno podići gospodarsku aktivnost jer će ga zaposlenici gradske uprave potrošiti ovdje u našem Gradu“, objašnjava Jeričević.
Ruku na srce, povećanje plaća sugrađanima Jeričevićeva je želja od prvoga dana mandata, a čini se da će je uspjeti ostvariti već u prvoj godini. No prije toga će, kako je najavio, od petka isplatiti sve dobavljače koji su mu izašli u susret oko odgode plaćanja.
„Želim svima zahvaliti, dobavljačima na razumijevanju, sugrađanima na strpljenju, hvala vam od srca na podršci i razumijevanju. Želim također pohvaliti moj tim, sve djelatnike gradske uprave, a posebno Odjel za financije koji je u ovih sedam mjeseci odradio odličan posao“, poručuje gradonačelnik.
Jeričević napominje kako tek sad može intenzivnije započeti s radom na projektima koje planira realizirati. U prvom redu najavljuje zaključivanje obeštećenja za slučaj Kalac i to uskoro kao i rad na prostornom planu koji je sad prioritet.
Ali najvažnije od svega je, objašnjava Jeričević, uspostaviti profesionalan, učinkovit i operativan sustav unutar gradske uprave i gradskih poduzeća i ustanova, jer sve uvijek počiva na ljudima.
Naslovna fotografija: Tomislav Samošćanec, druge fotografije Andro Tasovac






